Newsletter

Jak kupować (i płacić) na AliExpress?

Wiele osób pomimo zainteresowania tanimi zakupami, wciąż obawia się zamawiania towarów za pośrednictwem portalu AliExpress. Postanowiliśmy pokazać, że takie kupowanie przedmiotów prosto z Chin i płacenie za nie, wcale nie musi być trudne.

AliExpress

Od pewnego czasu, pojawiają się informacje o tym, że nasza rodzima poczta ma problemy z obsługą ogromnej liczby przesyłek przychodzących zza granicy. To znak, że Polacy polubili zagraniczne zakupy przez Internet. Chodzi nie tylko o zamawianie towarów przez serwisy takie jak eBay.com i Amazon.com, które w Polsce znane są już od dawna.

Okazuje się, że coraz większą rolę odgrywa również portal AliExpress. Korzystają z niego osoby zamierzające taniej zamówić jakiś produkt u chińskich dystrybutorów (z pominięciem polskich importerów).

Takie rozwiązanie może być opłacalne zarówno w przypadku niewielkich przedmiotów (np. akcesoriów do telefonów komórkowych), jak i większych zakupów. Niektóre osoby pomimo braku awersji do e-zakupów w Polsce, wciąż obawiają się zamawiania produktów prosto z Chin.

W ramach naszego poradnika, na przykładzie analizowanym „krok po kroku” postanowiliśmy pokazać, że takie bezpośrednie zamówienia z Chin wcale nie są trudne. Przy okazji opisywania całej procedury zakupowej przekazujemy również cenne informacje dotyczące samego portalu AliExpress. Zapraszamy do lektury!

Na początek nieco informacji o AliExpress i jego historii

AliExpress to serwis, który zyskał bardzo dużą globalną popularność pomimo dość późnego rozpoczęcia działalności (w 2010 r.). Kiedy wspomniany portal startował, jego konkurenci tacy jak np. eBay.com oraz Amazon.com posiadali już około piętnastoletni staż rynkowy.

Z czasem AliExpress awansował do grona najczęściej wyświetlanych portali na świecie. Jego właściciel (Alibaba Group) zatrudniający ponad 66 000 pracowników, obecnie zalicza się do dziesięciu największych i najbardziej wartościowych firm na świecie.

Alibaba Group jest również największą na świecie firmą z branży handlu internetowego (e-commerce). Obecnie wspomniana spółka oprócz działalności z zakresu handlu oraz logistyki, zajmuje się m.in. sztuczną inteligencją.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Firma Alibaba Group jest jednym z dziesięciu największych przedsiębiorstw na świecie. Portal AliExpress powstał aby ułatwić jej ekspansję na rynki inne niż azjatyckie.

Warto wiedzieć, że AliExpress jest przeznaczony wyłącznie dla nabywców spoza Chin.

Głównym zadaniem tego portalu jest połączenie chińskich sprzedawców oraz międzynarodowych nabywców (głównie z USA, Rosji, Brazylii oraz krajów UE).

Dla chińskiego klienta został przeznaczony zupełnie inny serwis. Mowa o Taobao.com, czyli najczęściej odwiedzanej na świecie stronie z branży e-commerce.

Ze względu na ograniczenia terytorialne dotyczące dostawy oraz chińską wersję językową, Taobao raczej nie jest dobrym wyborem dla europejskiego klienta. Warto jednak wiedzieć, że z czasem pojawiły się specjalne firmy działające na terenie Chin, które pośredniczą w zakupach z Taobao (tzn. sprawdzają jakość towaru, a następnie wysyłają go nabywcy z Europy).

W kontekście internetowych biznesów Alibaba Group, warto również wspomnieć o portalu Alibaba.com. To pierwszy udany pomysł założyciela całej grupy Alibaba, czyli Chińczyka Jacka Ma. Portal Alibaba.com powstał już w 1999 r. i zyskał popularność jako medium łączące sprzedawców i nabywców biznesowych (b2b).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Dla nabywców z Chin przeznaczony jest portal Taobao.com. Takie osoby nie mogą korzystać z AliExpress.

Wróćmy jednak do AliExpress, czyli portalu często porównywanego do eBay.com.

Trudno ukryć, że popularność „Ali” jest przede wszystkim efektem niskich cen sprzedawanych dóbr oraz darmowej wysyłki, którą często zapewniają chińscy sprzedawcy.

Wbrew obawom wielu osób, wspomniani sprzedawcy na ogół wysyłają towar szybko i godzą się na jego wymianę. Większym problemem bywa jakość samych produktów oraz czas oczekiwania na dostawę z Chin. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że niektóre skargi mogą wynikać z nierealistycznych oczekiwań klientów dotyczących np. powerbanku za kilka dolarów.

Innym problemem jest np. nieświadomość tego, że rozmiary chińskiej odzieży są znacznie mniejsze od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni.

ZWRÓĆ UWAGĘ: AliExpress posiada pewne rozwiązania pomagające w ochronie kupujących. Będziemy je omawiać na końcu naszego przewodnika.  

Nie trzeba znać chińskiego, ale angielski bardzo się przyda

Jeszcze przed opisaniem samej procedury zakupowej na AliExpress, warto zwrócić uwagę na pewną bardzo ważną kwestię. Chodzi o wymagania językowe wobec użytkownika wspomnianego serwisu.

Tak jak już wspomnieliśmy, został on przeznaczony dla nabywców spoza Chin. Właśnie dlatego AliExpress jest domyślnie dostępny w języku angielskim. Polacy nie znający języka Szekspira, teoretycznie mogą wybrać polską wersję językową. Nasze doświadczenia (oraz załączone zrzuty ekranu) pokazują, że taka wersja stanowi prowizoryczne rozwiązanie. Automatyczne tłumaczenie treści nie obejmuje bowiem wielu elementów (np. napisów na przyciskach).

Warto również nadmienić, że e-maile dla użytkownika AliExpress są wysyłane w języku angielskim (nawet po wyborze polskiej wersji językowej serwisu). Właśnie dlatego używanie wspomnianego portalu zalecamy tylko osobom, które przynajmniej w podstawowym stopniu znają angielski.

Pozostali internauci powinni poczekać na lepsze spolszczenie serwisu AliExpress. Nie wiadomo, kiedy nastąpi taka zmiana. Z całą pewnością, dla twórców AliExpress bardziej priorytetowe są porządne tłumaczenia np. na język hiszpański, niemiecki albo francuski.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Brak porządnej polskiej wersji językowej serwisu stanowi największą wadę dla niektórych użytkowników AliExpress. Nie wiadomo, czy szybko doczekamy się lepszego spolszczenia (obejmującego np. wszystkie menu oraz e-maile).

Rejestracja konta na AliExpress będzie bardzo łatwa i szybka

 Osoby znające ogólną specyfikę serwisu AliExpress oraz jego największe zalety i ograniczenia (patrz powyżej), mogą łatwo podjąć decyzję o rejestracji konta. Taki proces rejestracji jest bardzo łatwy. Wygląda on podobnie jak w przypadku wielu innych portali. Chodzi o to, że najpierw trzeba wypełnić formularz z niezbędnymi informacjami, a później odebrać e-maila rejestracyjnego i dokończyć aktywację konta.

Przed założeniem konta na AliExpress, trzeba najpierw odwiedzić stronę wspomnianego serwisu. Powita nas witryna w języku angielskim, która nieco przypomina polskie Allegro oraz eBay (zobacz poniższa grafika).

na AliExpress

na AliExpress

Jeżeli przy pierwszej wizycie na stronie AliExpress odpowiednie ustawienia nie zostały zastosowane, to warto znaleźć zakładkę „Ship to” i wybrać tam opcję „Poland”. Poniżej znajduje się pole „Currency”, gdzie wybieramy polskie złote (o ile oczywiście będziemy płacić w takiej walucie). Dzięki odpowiedniemu wyborowi miejsca dostawy oraz waluty, nawet bez zalogowania można poznać rzeczywiste koszty dostarczenia towaru do Polski i cenę przeliczoną na złote (po kursie stosowanym podczas zakupu). Ustawienia dotyczące miejsca dostawy oraz waluty, powinny zostać automatycznie zapamiętane i powiązane z adresem IP. Dlatego po następnej wizycie na stronie AliExpress (pomimo braku logowania), zobaczymy już wcześniej wybrane opcje.

Obok zakładki „Ship to” znajdziemy również przycisk dotyczący wyboru wersji językowej strony (z napisem „Language”). Po kliknięciu na wspomniany przycisk, można wybrać polską wersję językową strony, która w praktyce okazuje się częściowo spolszczona. Wybraliśmy taką opcję z tłumaczeniem (ENG -> PLN), aby pokazać na grafikach, że jest ono tylko połowiczne. Warto nadmienić, że osoba używająca strony AliExpress w polskiej wersji językowej albo wersji innej niż domyślna (tzn. angielska), zawsze może wrócić do podstawowego wariantu. W tym celu, trzeba kliknąć przycisk „Go to Global Site (English)” znajdujący się w prawym górnym rogu ekranu (zobacz poniższa grafika).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Serwis AliExpress zapamiętuje opcje wybrane przez niezalogowanego użytkownika (dotyczące np. waluty) i później stosuje je przy każdorazowym wejściu na stronę przy pomocy tego samego urządzenia (np. komputera lub smartfona).

Jeżeli chodzi o zakładanie konta, to cała procedurę rozpoczynamy po kliknięciu przycisku (Zaloguj/Przyłącz się/Mój AliExpress). Na rozwijanej liście będzie widoczny kolejny przycisk z napisem „Przyłącz się za darmo”. W tym samym miejscu, już po zakończeniu rejestracji możemy się zalogować do panelu użytkownika. Warto nadmienić, że AliExpress umożliwia logowanie m.in. z pośrednictwem Facebooka oraz konta Google.

ZWRÓĆ UWAGĘ: AliExpress jest tak popularny w Rosji, że jego twórcy dodali możliwość logowania się przez rosyjski odpowiednik Facebooka (VK.com). 

W ramach kolejnego kroku, trzeba będzie wypełnić krótki formularz. Zawiera on pola, do których wpisujemy swoje imię, nazwisko, adres e-mail oraz hasło. Dodatkowo trzeba podać również podać losowo wygenerowany kod z obrazka (tzw. „captha”). W dalszej kolejności, klikamy na przycisk „Create Your Account”. Warto zwrócić uwagę, że już na tym etapie pomimo wyboru polskiej wersji językowej, wciąż mamy do czynienia z angielskimi komunikatami i napisami.

Po udanym wypełnieniu formularza rejestracyjnego, serwis informuje nas o tym, że rejestracja została wstępnie zakończona i automatycznie przenosi do strony głównej AliExpress. Na wygenerowanym ekranie przez 10 sekund widoczna jest również informacja o wysłaniu e-maila rejestracyjnego. Nie musimy go otwierać od razu.

Po przeniesieniu na główną stronę AliExpress widać, że jesteśmy już domyślnie zalogowani. Świadczy o tym nasze imię widoczne w prawym górnym roku ekranu (zobacz poniższa grafika). Zalogowanie potwierdza, że nowy klient może już zamawiać produkty i płacić za nie.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Złożenie zamówienia na AliExpress i jego sfinalizowanie (opłacenie) jest możliwe jeszcze przed kliknięciem linka z e-maila aktywacyjnego.

Bez uzupełnienia adresu nie można myśleć o zakupach …

W ramach dotychczasowej rejestracji, nie podawaliśmy jeszcze wielu ważnych szczegółów (dotyczących między innymi adresu). Właśnie dlatego warto uzupełnić brakujące informacje jeszcze przed zamówieniem czegokolwiek. W tym celu klikamy na rozwijalną listę koło naszego imienia (górny prawy róg ekranu) i wybieramy opcję „Mój AliExpress”. Osobom korzystającym z Allegro.pl, może się skojarzyć panel „Moje Allegro”. Jest to jak najbardziej słuszne skojarzenie.

Po przejściu do panelu użytkownika, widzimy statystyki dotyczące między innymi liczby złożonych i opłaconych zamówień. Na razie są one zerowe. Warto nadmienić, że z poziomu panelu Mój AliExpress można miedzy innymi oceniać sprzedawców, przeglądać swoje dotychczasowe zamówienia i sprawdzać przysługujące rabaty. Przydatna wydaje się też opcja podglądu ostatnio oglądanych ofert. Kryje się ona pod napisem „Recently Viewed Products”. Warto zwrócić uwagę, że w tym miejscu serwisu też nie mamy do czynienia z konsekwentnym spolszczeniem.

Jeżeli zaś chodzi o adres do dostawy, to można go uzupełnić po kliknięciu opcji „My Shipping Address”. Wspomniana opcja została zaznaczona na poniższej grafice.

Następny krok to wypełnienie wygenerowanego formularza, w którym wpisujemy imię do kontaktu, nasz kraj zamieszkania, dokładny adres, województwo, miasto oraz kod pocztowy. Warto podkreślić, że kod pocztowy powinien być podany bez kreski (np. jako „04301”).

Kolejną ważną kwestią jest podanie numeru telefonu. Tego etapu rejestracji niestety nie można pominąć. Numer powinien zostać wpisany wraz z uwzględnieniem numeru kierunkowego do Polski (+48). Jeżeli podamy nieodpowiedni numer albo go zapomnimy, to o konieczności poprawek poinformuje nas komunikat w języku … francuskim (zobacz poniższa grafika). Takie językowe wpadki nie są rzadkością na AliExpress.

Po podaniu danych do wysyłki, można je zapisać jako domyślne (dzięki zaznaczeniu pola „Set as default”). W dalszej kolejności, klikamy po prostu na przycisk „Save”.

W ramach potwierdzenia, portal wygeneruje nam kolorowe okienko z danymi osobowymi i adresem. Jeżeli jest to adres domyślny, to serwis zamieści odpowiednią informację. W tym miejscu możemy później dodawać nowe adresy do dostawy (patrz przycisk „Add a new address”) oraz edytować lub usuwać wcześniej podane informacje.

Na darmową przesyłkę trzeba będzie dość długo poczekać

Podanie informacji adresowych jeszcze przed pierwszym zakupem sprawia, że późniejsza procedura zamówienia będzie prostsza. Po uzupełnieniu odpowiednich danych, można już przejść do wyszukiwania interesującego nas towaru. W tym celu, przechodzimy na stronę główną AliExpress i wpisujemy interesującą nas nazwę produktu w pasku wyszukiwania. W ramach przykładu, będziemy szukać baterii do smartfona Philips Xenium V787. Ten ciekawy telefon jest mało popularny w Polsce. Dlatego zakup nowej baterii przez AliExpress wydaje się najlepszym i najtańszym rozwiązaniem.

Po wpisaniu nazwy przykładowego produktu, wyświetla się nam lista ofert. Możemy zmienić jej domyślny (okienkowy) układ. W analizowanym przykładzie wyszukiwania, ofert nie jest zbyt wiele, gdyż mieszczą się one na jednej stronie. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że w innych przypadkach liczba propozycji bywa naprawdę bardzo duża. Wtedy przydają się dodatkowe kryteria filtrowania (zobacz poniższa grafika). Klient AliExpress może wybierać produkty z darmową dostawą, określonym zakresem ceny oraz dobrą oceną kupujących (przynajmniej 4 gwiazdki na 5 dostępnych). Warto również pamiętać o możliwości sortowania ofert (np. według czasu dodania albo najniższej ceny).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Ze względu na bardzo dużą konkurencję pomiędzy chińskimi sprzedawcami (często oferującymi podobne produkty), warto sortować oferty pod względem najniższej ceny. Co ciekawe, serwis AliExpress oferuje też opcję szukania konkretnej frazy w wynikach wcześniejszego wyszukiwania (patrz poniższa grafika).

Jeżeli jakiś produkt nas zainteresuje, to warto kliknąć na jego zdjęcie lub nazwę i przejść do dokładniejszego opisu. Ogólnie rzecz biorąc, okienko produktu z AliExpress przypomina inne serwisy aukcyjne (zobacz poniższa grafika). Można jednak zauważyć pewne różnice względem np. Allegro. Pierwszą taką różnicą jest możliwość podglądu tytułów aukcji w języku angielskim. To przydatna opcja, ponieważ AliExpress automatycznie tłumaczy tytuły aukcji zgodnie z opcją językową wybraną przez klienta. W przypadku samych opisów produktów, nie mamy do czynienia z takim automatycznym tłumaczeniem. Właśnie dlatego trzeba zachować ostrożność przy zamawianiu specjalistycznych produktów i czytać opisy aukcji do samego końca. Taka ostrożność jest niezbędna, ponieważ zwrot towaru z powrotem do Chin zwykle odbywa się na koszt kupującego. Co więcej, wspomniany zwrot może mieć miejsce tylko w przypadku produktów niezgodnych z opisem. O zasadach zwracania zakupów każdorazowo informuje nas odpowiednia rubryka (patrz: „Zasady dokonywania zwrotów”).

Na stronie produktu znajdziemy również dobrze znane z innych serwisów aukcyjnych przyciski „Kup Teraz” oraz „Dodaj do koszyka”. Pełnią one taką samą funkcję, jak w przypadku dobrze znanego portalu Allegro. Różnica polega na tym, że opisywany chiński serwis nie przewiduje możliwości licytowania towaru. Brak opcji licytacji rekompensują kupony promocyjne oraz różnego rodzaju akcje wyprzedażowe. Taka specyfika sprzedaży wynika ze specyfiki portalu AliExpress. Przedsiębiorcy korzystający z niego, chętnie sprzedają większe ilości swoich towarów (po niskiej ale stałej cenie).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Mechanizm działania serwisu AliExpress zakłada zakupy po cenie ustalonej przez sprzedawcę (opcja „Kup Teraz”). W przypadku wyprzedaży, taka cena może być bardzo niska (wynosząca nawet kilka groszy).

Jeżeli chodzi o opis produktu, to warto również zwrócić uwagę na informację dotyczącą zasad i czasu dostawy (widoczną poniżej ceny jednostkowej). W analizowanym przykładzie, bateria do smartfona zostanie dostarczona darmowo przy pomocy standardowej przesyłki lotniczej z opcją śledzenia („China Post Registered Air Mail”). Portal AliExpress podaje, że szacunkowy czas dostawy wyniesie 38 dni. W przypadku zamawiania produktów z Chin, niestety trzeba przygotować się na właśnie takie terminy dostarczenia paczek. Czasem dostępna jest opcja szybszej wysyłki, która jednak okazuje się nieopłacalna przy zakupie małych przedmiotów.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Sprzedawcy z AliExpress czasem oferują opcję taniej wysyłki przy pomocy przesyłek nieśledzonych (np. „China Post Air Mail”). Trzeba się liczyć z tym, że w przypadku nieśledzonych przesyłek trudne będzie ustalenie ich losów i potwierdzenie zaginięcia. 

Bezpieczeństwo zakupu na AliExpress na pewno poprawia opcja zwrotu pieniędzy, jeżeli przesyłka nie dotrze na miejsce przed upływem 60 dni. Właśnie taki sposób ochrony kupującego jest oferowany przez sprzedawcę z przykładowej aukcji (patrz „Gwarancje sprzedawcy”). Poniżej informacji o gwarancjach, znajdziemy nazwy i loga akceptowanych operatorów płatniczych (zobacz następna grafika).

Po kliknięciu jednej z zakładek pod zdjęciem produktu, zobaczymy m.in. dokładniejsze informacje o zasadach wysyłki i możliwości śledzenia. Sprzedawca podaje nawet wymiary paczki oraz jej masę. Warto zwrócić uwagę na ewentualnie opinie osób, które wcześniej zakupiły tę samą rzecz. Trzeba się jednak liczyć z faktem, że takie komentarze nie są automatycznie tłumaczone (np. z języka rosyjskiego na angielski). Kupowana bateria do telefonu niestety nie posiada żadnych komentarzy.

Na poniższej grafice zaznaczyliśmy również przycisk służący do kontaktu ze sprzedawcą (oczywiście po angielsku). Warto również zwrócić uwagę na miejsce, gdzie jest podana procentowa ocena sprzedającego. W analizowanym przykładzie, oscyluje ona na poziomie 95%. Stanowi to bardzo dobry wynik. Dopiero w przypadku sumarycznej oceny sprzedającego mniejszej niż 90%, trzeba zachować szczególną ostrożność. W tym kontekście warto jednak pamiętać, że racja nie zawsze leży po stronie klienta, a kupujący dość często obwiniają sprzedawców o takie problemy, jak np. zaginięcie paczki w czasie transportu lub długi czas dostawy.

Poniżej zaznaczyliśmy również część opisu, gdzie znajdują się dokładniejsze informacje o obsługiwanych metodach płatności (m.in. VISA, MasterCard oraz Przelewy24). Nie warto do końca wierzyć takim informacjom. W przypadku kupowanej baterii do smartfona, okazało się bowiem, że zapłacić można również poprzez system PayU, który nie był wyszczególniony w opisie aukcji.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Informacje o sposobach płatności widoczne w opisie aukcji nie zawsze uwzględniają wszystkie dostępne warianty.

Jeżeli jesteśmy już zdecydowani na jakiś produkt, to trzeba go dodać do koszyka albo zakupić w opcji „Kup Teraz” (przy pomocy dwóch wcześniej wspomnianych przycisków). Po dodaniu produktu do koszyka, zobaczymy okienko takie, jak to widoczne poniżej. Możemy w nim wybrać dwie opcje („Pokaż koszyk” oraz „Kontynuuj zakupy”). Pierwszy wariant wybieramy, jeżeli zamierzamy od razu zapłacić za zakupiony produkt/zakupione produkty.

Niezależnie od wybranej opcji („Kup Teraz” lub zakup po sprawdzeniu koszyka), ostatecznie zostaniemy przeniesieni do okna, gdzie trzeba potwierdzić zakup towaru oraz wybrany sposób dostawy. W analizowanym przykładzie, sprzedawca oferuje tylko jeden wariant przesyłki. Warto zwrócić uwagę, że tym razem czas dostawy jest szacowany na 25 dni – 43 dni (a nie 38 dni jak wcześniej). Bezpiecznie jest założyć czas oczekiwania na towar w granicach podawanego maksimum (tzn. 43 dni).

Po dokonaniu ostatecznej decyzji zakupowej, trzeba kliknąć w przycisk „Kup wszystko” albo „Kup od tego sprzedawcy”.

W ramach kolejnego kroku, wymagany jest wybór adresu do dostawy. Jeżeli wcześniej nie podaliśmy danych wysyłkowych, to trzeba je będzie teraz koniecznie wpisać. Poniżej jeszcze raz potwierdzamy warunki wysyłki. Warto zwrócić również uwagę na miejsce, gdzie można wysłać krótką wiadomość do sprzedawcy (np. potwierdzającą wybór określonego koloru lub rozmiaru).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Porozumienie się z chińskim sprzedawcą po angielsku nie powinno stanowić problemu. Trudno jednak z góry zakładać, że taka osoba będzie znała inne języki obce.

Najlepsze opcje płatności dla Polaka to PayU albo Przelewy24

Kolejny krok w procedurze zakupowej jest niezmiernie ważny, ponieważ wiąże się z wyborem metody płatności. W przypadku przykładowej aukcji, AliExpress w oparciu o naszą lokalizację proponuje trzy warianty. Chodzi o płatność kartą (VISA lub MasterCard) przez Internet, płatność za pośrednictwem usługi Przelewy24 oraz niewyszczególnioną wcześniej płatność przy pomocy serwisu PayU (dobrze znanego m.in. użytkownikom Allegro). Po kliknięciu na przycisk „Wyświetl wszystkie rodzaje płatności”, możemy zobaczyć inne warianty zapłaty, które na ogół będą jednak mniej opłacalne.

W analizowanym przykładzie, wybieramy płatność za pośrednictwem portalu PayU. Ten wariant albo skorzystanie z usługi Przelewy24 wydaje się najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem. Płatność „kartowa” jest bardzo prosta, ponieważ ogranicza się do podania numeru karty oraz trzycyfrowego kodu weryfikacyjnego (CVV2/CVC2). Jednocześnie wzbudza ona większe wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa.

ZWRÓĆ UWAGĘ: W miarę możliwości, warto unikać płacenia kartą przez Internet (tzw. operacji MO/TO/IO). Wynika to z faktu, że podczas wspomnianych transakcji podajemy dane autoryzacyjne przedsiębiorstwu innemu niż bank.  

Na poniższej grafice zostało zaznaczone jedno bardzo ważne pole, które pozwala na wykorzystanie ewentualnych kuponów (rabatów) od AliExpress. W przypadku kupowanej baterii, wspomniany portal przyznał rabat o wysokości 7,72 zł. Taka zniżka pomniejszająca wartość przedmiotów w koszyku, została naliczona jako zachęta dla nowego użytkownika serwisu. Co ważne, kuponu nie trzeba wykorzystywać już przy pierwszym zakupie.

Warto odnotować, że poniżej pola dotyczącego kuponów znajduje się miejsce służące do wpisania ewentualnego kodu promocyjnego.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Rozwinięty system kuponów i kodów promocyjnych jest jedną z największych zalet AliExpress.

Po wyborze wszystkich szczegółów (dotyczących również sposobu płatności) klikamy na przycisk „Confirm & Pay”. Wtedy portal AliExpress przeniesie nas na strony służące do sfinalizowania płatności. W przypadku przykładowej transakcji, będą to strony PayU oraz ING Banku Śląskiego (patrz poniżej). Warto dodać, że sposób opłacania zakupów z AliExpress niczym nie różni się od podobnych rozliczeń dokonywanych np. przez klientów Allegro.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Udostępnienie polskim klientom płatności Przelewy24 oraz PayU było przełomowym momentem w kontekście popularności AliExpress nad Wisłą. Od tego czasu, do Polski dociera znacznie więcej paczek od sprzedawców z AliExpress.

Po sfinalizowaniu płatności przy pomocy wybranego operatora, powinniśmy zobaczyć potwierdzenie wygenerowane przez AliExpress (patrz poniższa grafika). W tym komunikacie znajdziemy informację o czasie, jaki sprzedawca ma na realizację zamówienia. W przypadku przykładowej baterii do smartfona, taki zadeklarowany czas pomiędzy płatnością oraz nadaniem paczki wynosi 5 dni. Chińscy sprzedawcy bardzo często wysyłają towar o wiele wcześniej. Przykładowa bateria do telefonu została nadana przed upływem dwóch dni. Z pewnością jest to niezły wynik.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Po zleceniu płatności, AliExpress ma jeszcze 24 godziny czasu na jej weryfikację. W razie niepowodzenia takiej weryfikacji, osoba płacąca za zakupy zostanie powiadomiona osobnym e-mailem. Podczas weryfikacji kupujący nie może podejmować żadnych aktywności związanych z zamówieniem.   

O trwającej weryfikacji płatności, informuje nas również e-mail, który AliExpress wysyła na adres pocztowy podany w czasie rejestracji (patrz poniżej). Taka wiadomość zawiera także numer zamówienia.

W oczekiwaniu na zweryfikowanie płatności, można odczytać e-maila, który serwis AliExpress wysłał wcześniej (zaraz po rejestracji konta). Wspomniana wiadomość jest ważna, ponieważ zawiera link/przycisk pozwalający na weryfikację konta klienta. Dzięki weryfikacji można między innymi odzyskać swoje konto w razie utraty hasła, śledzić przesyłki oraz korzystać z ofert promocyjnych. Właśnie dlatego zalecane jest dokończenie procesu rejestracji klienta. W tym celu klikamy po prostu na przycisk „CONFIRM MY EMAIL ADDRESS”. Jeżeli wiadomości od AliExpress nie ma w skrzynce odbiorczej, to warto sprawdzić folder z niechcianymi e-mailami (tzw. SPAM-em).

Po kliknięciu we wspomniany przycisk z wiadomości e-mail, zostaniemy przeniesieni na serwis AliExpress i zobaczymy tam komunikat potwierdzający weryfikację adresu pocztowego (zobacz poniżej). Od tego momentu, klient AliExpress ma już pełne uprawnienia.

Tak jak już wspominaliśmy, przykładowy zakup z AliExpress został wysłany przed upływem dwóch dni roboczych. O wysyłce towaru klient jest informowany poprzez specjalną wiadomość e-mail (zobacz poniżej).

Uwaga: śledzenie przesyłek z Chin nie od razu jest dostępne

Bardzo wiele osób może być zainteresowanych śledzeniem losów przesyłek nadawanych przez sprzedawców z AliExpress. Trudno się temu dziwić, zważywszy na dystans, długi czas dostawy i sporą wartość niektórych zakupów. Właśnie dlatego postanowiliśmy opisać sposób śledzenia przesyłek z „chińskiego Allegro”. Osoby zainteresowane taką funkcjonalnością, najpierw powinny zalogować się do serwisu AliExpress (poprzez przycisk widoczny w prawym górnym rogu ekranu). W dalszej kolejności, należy wybrać opcję „Moje zamówienia”.

Po wykonaniu wcześniej opisywanych czynności, naszym oczom ukaże się okienko służące do śledzenia losów przesyłki (patrz poniżej). W zakładce „All Orders” widzimy między innymi informacje o rodzaju towaru i jego wartości. Widoczny jest również link do kontaktu ze sprzedawcą. Obecnie najbardziej interesuje nas przycisk „Śledzić zamówienie”. Znajduje się on powyżej przycisku służącego do potwierdzenia odbioru zamówionych przedmiotów.

Czasem może się okazać, że informacja o położeniu paczki nie jest dostępna przez panel klienta AliExpress (zobacz poniżej). W takiej sytuacji, portal wyświetla stosowny komunikat oraz informuje o możliwości śledzenia przesyłki na innej stronie. Po kliknięciu na przycisk „Official website inquiry”, zostaniemy przeniesieni właśnie na taki „zewnętrzny” serwis śledzący przesyłki.

ZWRÓĆ UWAGĘ: W pierwszych dniach od nadania paczki, informacja o jej statusie oraz położeniu może nie być dostępna na AliExpress.

Przed przejściem na wspomniany serwis trackingowy, warto skopiować numer swojej przesyłki. Taki przykładowy numer jest widoczny na powyższej grafice. Powinniśmy go wkleić na stronie 17Track.net i nacisnąć przycisk z napisem „TRACK” (zobacz poniżej).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Na serwisie 17Track.net informacja o nadanej przesyłce również może się pojawić z kilkudniowym opóźnieniem. 

Jak wygląda bezpieczeństwo zamówień z AliExpress?

Po opłaceniu zamówienia pozostaje już tylko oczekiwanie na jego dostarczenie. W tym kontekście wiele osób zastanawia się, jak będzie wyglądała ich sytuacja w razie niedoręczenia przesyłki albo jej niezgodności z opisem. Na całe szczęście, opisywany portal posiada dość dobry system ochrony klientów przed oszustwami i nadużyciami.

Podstawowe narzędzia służące do zapewnienia bezpieczeństwa klientów AliExpress to:

  • gwarancja zwrotu 100% środków, jeżeli zamówienie nie dotrze na czas w terminie zadeklarowanym przez sprzedawcę (zwykle 60 dni) – uwaga: taka gwarancja nie dotyczy m.in. opóźnień powstałych z winy klienta albo na wskutek siły wyższej (np. katastrofy naturalnej)
  • możliwość otrzymania całkowitego lub częściowego zwrotu środków, jeżeli towar nie odpowiada opisowi
  • możliwość rozpoczęcia sporu transakcyjnego ze sprzedawcą
  • opcja dołączenia AliExpress do sporu pomiędzy kupującym i odbiorcą towaru

Warto nadmienić, że sprzedawcy mogą oferować również dodatkowe opcje ochronne. Przykład stanowi pokrycie kosztów wysyłki towaru niezgodnego z opisem.

W kontekście każdego zakupu z AliExpress, kluczowe znaczenie ma okres ochronny. Po upływie tego okresu trwającego zwykle 60 dni, zamówienie domyślnie będzie uznane jako zrealizowane (o ile nabywca nie zgłosił uwag). Warto nadmienić, że dopiero realizacja zamówienia skutkuje przekazaniem sprzedawcy środków przez AliExpress (mowa o pieniądzach wcześniej wpłaconych przez kupującego). Co ważne, okres ochrony może zostać wydłużony przez sprzedawcę na wniosek jego klienta. Prośbę o przedłużenie ochrony najlepiej wystosować na przykład wtedy, gdy na tydzień przed końcem standardowego okresu ochronnego przedmiot jeszcze nie dotarł. Takie sytuacje związane z opóźnieniami są częstsze w okresie wakacji oraz przedświątecznych zakupów.

Jeżeli przedmiot nie dotarł na kilka dni przed końcem przedłużonego okresu ochrony, to warto wszcząć spór i ubiegać się o całościową rekompensatę. Oczywiście wniosek o zwrot środków możemy złożyć bez przedłużania okresu ochrony (tzn. na kilka dni przed upływem podstawowego okresu). Jeżeli już po otrzymaniu zwrotu pieniężnego przesyłka uznawana wcześniej za zaginioną jednak dotrze, to nie musimy jej odsyłać. W takiej sytuacji, można wykonać miły gest w kierunku sprzedawcy i jeszcze raz zapłacić mu za ten sam towar.

ZWRÓĆ UWAGĘ: O przedłużenie standardowego czasu ochrony warto wnioskować na około 5 dni – 7 dni przed jego upływem. Sprzedawcy zwykle bez problemu godzą się na wydłużenie okresu ochronnego.

Nabywca niezwłocznie po otrzymaniu i sprawdzeniu przedmiotu powinien potwierdzić dostawę. Jest to możliwe po zalogowaniu się na swoje konto klienta i wyborze zakładki „My Orders”. Potwierdzenia dostawy dokonujemy przy pomocy przycisku „Potwierdzić Towary Otrzymane” (zobacz trzecia grafika od dołu). Warto również pamiętać, że obecne zasady AliExpress umożliwiają rozpoczęcie sporu nawet po potwierdzeniu dostawy przez kupującego (w terminie do 15 dni) albo po upływie okresu ochrony (w terminie do 15 dni).

Warto wiedzieć, że niektórzy sprzedawcy w ramach dodatkowego programu ochrony kupujących umożliwiają zwrot nieużywanego towaru (bez podawania przyczyny) poprzez jego nadanie z powrotem do Chin. Taka opcja nosi nazwę „Returns Extra Faultless Goods”. Informacja o jej zastosowaniu powinna się znaleźć w opisie aukcji.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem wprowadzonym przez AliExpress, wydaje się gwarancja legalności niektórych produktów. W ramach wspomnianej gwarancji, osoba otrzymująca podróbkę (np. podrobioną koszulkę) może się ubiegać o zwrot pieniędzy. Taki zwrot wynosi nawet trzykrotność wartości zamówienia po odjęciu kosztów wysyłki (sprzedawca zwraca do 200% ceny towaru, a serwis AliExpress wypłaca nawet kolejne 100%). Opisywana polityka zwrotów dotyczy produktów należących do następujących kategorii: biżuteria, zegarki oraz urządzenia elektroniczne.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Grupa Alibaba walczy ze sprzedażą podrobionych produktów poprzez swoje portale. Jest to działanie mające na celu ochronę reputacji firmy oraz takich jej serwisów np. AliExpress. 

Mamy nadzieję, że nasz poradnik rozwiał większość wątpliwości związanych z kupowaniem przez AliExpress. Ewentualne pytania prosimy zadawać w komentarzach.

 

 

 

 

follow us in feedly