Newsletter

przelewy zagraniczne

Przelewy zagraniczne – nie zawsze tanio, prosto i łatwo

Firmy oferujące niedrogie przelewy zagraniczne, nieodmiennie cieszą się dużym zainteresowaniem internautów. Trudno się temu dziwić, zważywszy na liczbę emigrantów zarobkowych oraz polskich firm posiadających zagranicznych kontrahentów. Dodatkową przyczyną jest oferta krajowych banków, które pod względem kosztu przelewów (zwłaszcza SWIFT), nie rozpieszczają swoich klientów. Listę firm pozabankowych oferujących szybkie przelewy walutowe, można znaleźć na portalu Kurencja.com.

Przed podjęciem decyzji o wypróbowaniu jakiegoś operatora płatniczego, warto jednak zapoznać się z informacjami o ewentualnych ograniczeniach. Może się bowiem okazać, że firma oferująca przelewy, na przykład nie obsługuje jakiejś waluty albo kraju docelowego. O takich wyjątkach najlepiej wiedzieć jeszcze przed rejestracją na portalu.

Przelewy zagraniczne – czasem tylko w jednej walucie …

Poniższa tabela przedstawia ograniczenia stosowane przez operatorów płatniczych, których porównujemy na naszym serwisie.

Jak widać każdy z analizowanych portali płatniczych, cechuje się pewnymi niedogodnościami. W przypadku EasySend, problemem jest ograniczenie tylko do trzech krajów wysyłki środków (Polska, Wielka Brytania, Irlandia) oraz sześciu walut (EUR, USD, GBP, CHF, PLN i AUD).

Warto również zwrócić uwagę, że klient EasySend z danego kraju, może wpłacać tylko określoną walutę (np. GBP po wybraniu przelewu z Wielkiej Brytanii). Opisywane rozwiązanie ogranicza pole manewru internauty, ale jest korzystne dla serwisu, gdyż zapewnia zyski z wymiany walut. Te zyski są związane z doliczeniem odpowiedniego wynagrodzenia (marży) do proponowanego kursu wymiany.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Wiele serwisów oferujących przelewy zagraniczne, de facto zmusza swoich klientów do wymiany walut. W przypadku takiej konwersji, warto zwracać uwagę na kurs, bo może być on nieatrakcyjny.

Zobacz nasze porównanie serwisów GlobalTransfer, TransferWise oraz CurrencyFair >  

Ograniczenie związane z przypisaniem określonej waluty do kraju zleceniodawcy przelewu, niestety pojawia się również w innych serwisach (patrz poniższa tabela). Takie rozwiązanie używa Azimo oraz TransferGO.

Problematyczne są również zasady stosowane przez TransferWise. Ten popularny serwis ustalił, że przelewy zagraniczne w danej walucie będą możliwe tylko na obszarze jej funkcjonowania. Dlatego środki w USD wyślemy jedynie na konto w amerykańskim banku. Podobna zasada dotyczy również Polski i przelewów w PLN. W przypadku banków z naszego kraju (oraz innych państw należących do Europejskiego Obszaru Płatniczego), dodatkowo możliwe jest przesyłanie przelewów w EUR przy pomocy TransferWise. To nie zmienia faktu, że restrykcje stosowane przez TransferWise, mogą być uciążliwe dla wielu klientów.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Klient TransferWise co do zasady może wysłać daną walutę tylko do kraju, w którym jest ona stosowana jako oficjalny środek płatniczy.

Pewne ograniczenia stosuje też GlobalTransfer, FerPay oraz CurrencyFair.

Pierwszy z wymienionych serwisów, nie pozwala na wysyłanie przyspieszonych przelewów we franku szwajcarskim i poza złotym obsługuje tylko cztery podstawowe waluty (EUR, USD, GBP i CHF). Lista walut obsługiwanych przez FerPay, została ograniczona do ośmiu (EUR, USD, PLN, GBP, CHF, NOK, SEK oraz DKK). W przypadku CurrencyFair, problemem jest brak niektórych walut (m.in. rubla oraz jena japońskiego) na liście piętnastu obsługiwanych jednostek rozliczeniowych.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Przed wyborem konkretnego serwisu oferującego przelewy zagraniczne, warto sprawdzić, jakie waluty są obsługiwane. Ważną kwestią jest również to, czy klient wysyłający środki z danego kraju (np. Wielkiej Brytanii), będzie zobowiązany do wpłaty określonej waluty.

Sprawdź, jak przebiega rejestracja oraz zlecenie przelewu w serwisie CurrencyFair >

Prezentacja ważnych ograniczeń dotyczących pozabankowych przelewów w walutach obcych (czerwiec 2017 r.)
Nazwa operatora płatniczego Ważne ograniczenia dotyczące przelewów walutowych
Azimo Możliwe jest tylko wpłacanie środków w walucie przypisanej do kraju zlecenia przelewu (serwis później zajmuje się wymianą pieniędzy i przesyła odbiorcy kwotę w walucie jego kraju).
Currency Fair Serwis obsługuje 15 walut (brakuje m.in. obsługi rubla oraz jena).
EasySend Możliwe jest tylko wpłacanie środków w walucie przypisanej do kraju zlecenia przelewu – Polski, Wielkiej Brytanii lub Irlandii (serwis później zajmuje się wymianą pieniędzy i przesyła odbiorcy kwotę w walucie jego kraju).

Serwis obsługuje sześć walut – EUR, USD, GBP, CHF, PLN i AUD.

FerPay Serwis obsługuje osiem walut – EUR, USD, PLN, GBP, CHF, NOK, SEK oraz DKK.
GlobalTransfer Nie jest możliwe wysyłanie przyspieszonych przelewów w CHF.

Serwis obsługuje tylko 4 podstawowe waluty (EUR, USD, GBP, CHF).

 

TransferGO Możliwe jest tylko wpłacanie środków w walucie przypisanej do kraju zlecenia przelewu (serwis później zajmuje się wymianą pieniędzy i przesyła odbiorcy kwotę w walucie jego kraju).
TransferWise Przelewy zagraniczne w danej walucie są możliwe tylko na obszarze jej funkcjonowania (np. USD można wysłać tylko na konto w amerykańskim banku).

Źródło: opracowanie Kurencja.com na podstawie stron internetowych analizowanych firm

Niektóre transfery są mniej atrakcyjne dla emigrantów oraz eksporterów

Wszystkie wymienione ograniczenia sprawiają, że nie każdy z porównywanych serwisów będzie odpowiedni dla klienta posiadającego specyficzne potrzeby.

Osoby zainteresowane wymianą innych walut niż EUR, USD, GBP, CHF, PLN i AUD, nie powinny brać pod uwagę usług EasySend.

Podobna sytuacja dotyczy serwisu CurrencyFair oraz przelewów np. w rublach oraz jenach.

Z kolei GlobalTransfer zadowoli osoby wykorzystujące tylko cztery podstawowe waluty (EUR, USD, GBP, CHF). Portal FerPay nie pomoże np. osobom zamierzającym wykonać przelew w koronach czeskich lub forintach (patrz powyższa tabela).

W przypadku TransferWise, trzeba brać pod uwagę powiązanie waluty przelewu z krajem jej wykorzystywania (patrz powyższa tabela). Dla klientów pozostałych portali, problemem jest waluta przypisana do kraju zleceniodawcy przelewu.

Jak najlepiej zrobić przelew walutowy

Wydaje się, że z punktu widzenia większości potencjalnych klientów (np. eksporterów, importerów, turystów oraz emigrantów), najmniej restrykcyjne są ograniczenia stosowane przez serwis CurrencyFair. Wspomniany portal mimo wszystko zapewnia dość szeroki wybór obsługiwanych walut (AED, AUD, CAD, CHF, CZK, DKK, EUR, GBP, HUF, NOK, NZD, PLN, SEK, USD, ZAR). Być może twórcy CurrencyFair z czasem umożliwią wysyłanie przelewów w kilku brakujących walutach (np. jenie i rublu).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Najmniej uciążliwe są ograniczenia stosowane przez serwis CurrencyFair. W przypadku tego portalu, problemem może być tylko brak obsługi kilku walut istotnych dla niektórych przedsiębiorców (np. rubla oraz jena).

Przeczytaj także:

Jak najlepiej przesłać, przelać, wysłać pieniądze za granicę
Czym płacić za granicą – gotówka, karta debetowa, kredytowa, walutowa
Najtańszy przelew, transfer pieniędzy z UK
follow us in feedly