Newsletter

Zakupy na Amazonie – jak to się robi?

Zakupy na Amazonie to ciekawa opcja dla osób, którym nie wystarcza polski rynek e-commerce. Postanowiliśmy wyjaśnić, jak kupuje się przy pomocy wspomnianego portalu.

Amazon – największy e-sklep świata

Firma Amazon na pewno nie jest anonimowa dla Polaków. Wynika to między innymi z faktu, że wspomniana korporacja posiada w Polsce swoje magazyny, gdzie zatrudnia wielu naszych rodaków.

Coraz więcej osób kojarzy Amazona nie tylko jako pracodawcę. Ta zmiana jest związana z faktem, że nasi rodacy coraz chętniej kupują różne przedmioty za granicą. Rozbudowany system centrów dystrybucyjnych Amazona ułatwia takie zakupy, a renoma wspomnianej firmy przekonuje osoby obawiające się zagranicznych transakcji.

Amazon jest światowym liderem rynku e-commerce. Warto dodać, że w ramach innego poradnika opiszemy zakupy poprzez chiński portal AliExpress, który to serwis kusi niskimi cenami, ale jednocześnie może nie odpowiadać osobom, którym zależy na krótkim czasie dostawy zakupów. Pod tym względem, lepszy okazuje się Amazon. Przed zaprezentowaniem sposobu zakupienia przykładowego przedmiotu, warto podać ogólne informacje na temat firmy Amazon oraz jej sztandarowego portalu.

Amazon zaczął swoją działalność od sprzedawania książek …

Portal Amazon obecnie jest platformą sprzedażową, na której znajdziemy wiele bardzo różnych kategorii produktów. Przykład stanowią takie rzeczy jak elektronika użytkowa, sprzęt AGD, ubrania oraz ebooki. Warto jednak wiedzieć, że działalność wspomnianego serwisu rozpoczęła się od książek. Amazon powstał w 1994 r. i zaczął zarabiać właśnie jako księgarnia internetowa. Z czasem jego oferta rozszerzyła się o bardzo różne kategorie produktów.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Założyciel Amazona, Jeff Bezos obecnie jest uważany za najbogatszą osobę na świecie. Jego majątek oscyluje na poziomie około 150 mld dolarów amerykańskich.

Marketplace

Bardzo ciekawym i znaczącym posunięciem dla Amazona było wprowadzenie platformy sprzedażowej Marketplace. Dzięki temu na Amazonie zaczęły być dostępne również produkty oferowane przez innych sprzedawców.

W zamian za wynagrodzenie naliczane od sprzedaży, internetowy gigant pozwolił małym przedsiębiorcom na korzystanie z własnego zasięgu w Internecie oraz bazy klientów. Platforma Amazon Marketplace sprawiła, że opisywana korporacja z USA oprócz sprzedawcy mogła stać się również pośrednikiem handlowym.

W zależności od modelu współpracy, mały przedsiębiorca sam wysyła towar oferowany za pośrednictwem Amazona, albo korzysta z usług wspomnianej firmy w zakresie pakowania oraz logistyki. Drugie rozwiązanie wiąże się z dodatkowym wynagrodzeniem pobieranym od sprzedającego, ale równocześnie może zapewniać szybszą dostawę. Wynika to z faktu, że produkty małego sprzedawcy znajdują się magazynie Amazona i mogą zostać szybko wysłane razem z innymi dostawami.

Amazon Prime

Inne ciekawe rozwiązania to chociażby system Amazon Prime zapewniający szybką i darmową dostawę bardzo dużej liczby produktów (z zamian za abonament wynoszący obecnie 7,99 euro miesięcznie).

Amazon Handmade

Interesująca wydaje się też platforma sprzedażowa Amazon Handmade, gdzie osoby trudniące się rękodziełem mogą łatwo sprzedawać swoje produkty.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Z czasem platforma sprzedażowa MarketPlace stała się bardzo ważnym elementem Amazona. Obecnie to rozwiązanie generuje około 1/3 wartości sprzedaży realizowanej na Amazonie.

Amazon w Polsce

W Polsce Amazon nie jest tak popularny jak np. rodzime Allegro. Właśnie dlatego wielu czytelników może nie zdawać sobie sprawy ze skali, w jakiej działa wspomniana firma.

Potęga Amazona

Na całym świecie jej zatrudnienie przekracza 600 000 osób. Jest to związane m.in. z konieczność utrzymywania złożonego łańcucha dostaw oraz sieci magazynów.

Najnowsze dane dotyczące rankingu największych przedsiębiorstw handlowych świata wskazują, że w 2019 r. korporacja Amazon pod względem obrotów zajęła czwarte miejsce na całym globie. Została ona wyprzedzona tylko przez Wal-Mart, Costco oraz The Kroger.

Wszystkie firmy handlowe z obrotem większym od Amazona, wciąż prowadzą tradycyjne supermarkety. Warto wiedzieć, że Amazon również posiada takie sklepy stacjonarne (Amazon GO). Różnica polega na tym, że we wspomnianych sklepach Amazona towary są skanowane i opłacane automatycznie (bez udziału kas).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Firma Amazon podobnie jak konkurenci nie zajmuje się tylko i wyłącznie handlem online. W jej kręgu zainteresowań pozostaje np. badanie Internetu (zobacz: Alexa) oraz użycie nowoczesnych technologii w handlu.

Polska wersja Amazona to przetłumaczony niemiecki portal

Polska pomimo lokalizacji centrów logistycznych, wciąż nie należy do najważniejszych rynków z punktu widzenia Amazona. Właśnie dlatego wspomniany portal nie doczekał się jeszcze pełnoprawnej strony w polskiej wersji językowej. Po wpisaniu do przeglądarki adresu „Amazon.pl”, zostaniemy przeniesieni na wersję niemiecką strony (Amazon.de), która została częściowo przetłumaczona i dostosowana do potrzeb polskich użytkowników.

Jest to prowizoryczne rozwiązanie, które ma jednak swoje zalety w stosunku do innych wariantów (np. korzystania z globalnej albo brytyjskiej wersji Amazona). Warto wspomnieć, że wersja globalna tego serwisu (podobnie jak wersja brytyjska), wciąż nie posiada polskiej wersji językowej (zobacz grafika poniżej). Kupowanie na brytyjskim Amazonie wydaje się problematyczne z uwagi na trudności, które mogą być efektem Brexitu…

Spolszczona wersja strony Amazon.de cechuje się pomocą techniczną w naszym ojczystym języku, co stanowi dodatkowy atut. Warto również wspomnieć o euro jako walucie rozliczeniowej zakupów. Taki wariant wielu naszym rodakom odpowiada bardziej aniżeli zapłata w dolarach amerykańskich lub funtach.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Na razie nie możemy liczyć na w pełni spolonizowaną wersję Amazona. Jej rolę częściowo pełni polska „nakładka” na niemiecką wersję wspomnianego serwisu (Amazon.de).

Amazon

Amazon

Bez kodu aktywacyjnego nie rozpoczniemy żadnych zakupów

Przed pierwszymi zakupami na platformie Amazon, trzeba się będzie oczywiście zarejestrować. Taka procedura rejestracyjna nie jest szczególnie uciążliwa. Przed wykonaniem pierwszych zakupów, trzeba ją jednak dokończyć poprzez weryfikację e-maila. To różnica względem portalu AliExpress, który umożliwia weryfikację konta pocztowego i dokończenie rejestracji już po pierwszych zakupach.

Zakładanie konta klienta oraz wszystkie późniejsze operacje będziemy opisywać na przykładzie „polsko – niemieckiej” wersji serwisu Amazon. Umożliwia ona szybką płatność poprzez usługę Przelewy24, co jest dodatkowym atutem.

Po wejściu na stronę  Amazon naszym oczom ukaże się strona główna opisywanego serwisu (patrz poniżej). Niezalogowani klienci z górnej prawej strony ekranu zobaczą „dymek”, w którym znajduje się przycisk logowania. Poniżej umieszczono napis „Pierwszy raz w serwisie Amazon? Rozpocznij tutaj”, w który trzeba kliknąć.

Proces rejestracji na Amazon rozpoczyna się od wypełnienia standardowego formularza (zobacz poniżej). Trzeba w nim podać swoją nazwę użytkownika (tzw. nick), adres e-mail oraz hasło. Po kliknięciu przycisku „Utwórz konto Amazon” przechodzimy dalej.

Kolejny komunikat poinformuje nas o wysłaniu specjalnego e-maila aktywacyjnego. Trzeba odczytać tę wiadomość i następnie przepisać do okienka na Amazon specjalny kod rejestracyjny. Bez wspomnianego kodu, niestety nie dokończymy rejestracji. Właśnie dlatego zaginionego e-maila od Amazona warto poszukać w folderze z niechcianą pocztą. Poniżej (na kolejnej grafice) prezentujemy wygląd wiadomości rejestracyjnej wraz z kodem liczbowym. Ten kod oczywiście jest poufny i przed dokończeniem rejestracji nie wolno go nikomu udostępniać. Po wpisaniu ciągu cyfr do okienka, trzeba kliknąć na przycisk „Zweryfikuj”.

Uzupełnienie swojego adresu to kolejny bardzo ważny krok

Automatyczne zalogowanie do profilu użytkownika potwierdzi, że kod z wiadomości e-mail został podany prawidłowo (patrz poniższa grafika). Po pierwszym zalogowaniu do opisywanego portalu zobaczymy m.in. sugestie popularnych produktów. W lewym górnym roku znajduje się natomiast informacja o polskim adresie dostawy.

Taka ogólna informacja oczywiście nie wystarczy do sfinalizowania zakupów na Amazon. Warto podkreślić, że do tej pory nie podaliśmy jeszcze żadnych konkretnych danych na swój temat. Trzeba to zmienić. Dane adresowe można podać również później (przy zakupie). W ramach prezentowanego przykładu, postanowiliśmy jednak załatwić wszystkie kwestie formalne jeszcze przed złożeniem pierwszego zamówienia.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Amazon ustawia domyślny kraj dostawy adekwatnie do miejsca połączenia komputera z Internetem.

Po kliknięciu na przycisk dotyczący adresu dostawy (patrz powyżej), zobaczymy małe okienko, w którym można podać swój kod pocztowy z Niemiec albo określić inny adres niż niemiecki. Polski klient Amazona powinien wybrać opcję „Zarządzaj książka adresową”.

Książka adresowa Amazona to po prostu część serwisu, w której można podawać, usuwać oraz modyfikować swoje dane służące do dostawy zamówionych produktów. Po pierwszym otwarciu wspomnianej książki, nowy użytkownik Amazona zobaczy okno z brakiem adresów. Pierwszy adres wysyłkowy można dodać po kliknięciu przycisku z dużym plusem (zobacz poniższa grafika).

Jak nietrudno się domyślić, w ramach kolejnego kroku Amazon generuje formularz zawierający dane adresowe. Na liście krajów dostawy trzeba ręcznie wybrać Polskę, gdyż domyślną opcją są Niemcy. Takie małe błędy bywają nieco irytujące. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że Amazon został lepiej przetłumaczony na język polski aniżeli serwis AliExpress, który również opisujemy na Kurencja.com.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Przesyłki z Amazona można odbierać również w punktach odbioru. Wspomniane punkty dodajemy w tym samym miejscu, co adresy do wysyłki (patrz poniższa grafika). Dostawa do punktu jest dobrym rozwiązaniem np. dla osób, które nie chcą aby mieszkający z nimi solenizant dowiedział się o urodzinowym prezencie.

Po wpisaniu do formularza wszystkich wymaganych informacji (personaliów, adresu oraz numeru telefonu), nowy klient Amazona powinien kliknąć na przycisk „Dodaj adres”. Nieco wyżej od przycisku znajduje się lista, z której można wybrać dodatkowe opcje dostawy (preferowane dni dostarczenia towaru).

Po zatwierdzeniu naszych danych adresowych, zobaczymy je w małym okienku. Wspomniane okienko służy również do edycji oraz usuwania wcześniej podanych informacji. Główne dane adresowe można ustawić jako domyślne (patrz opcja: „Ustaw jako domyślny”). Takie informacje na temat adresu będą automatycznie pokazywały się w formularzu dostawy przy zakupie produktu.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Swoje dane adresowe można zmienić również po dodaniu produktu do koszyka.

Produkty z Amazona czasem są przesyłane zupełnie za darmo

Uporządkowanie kwestii związanych z danymi kontaktowymi i adresowymi oznacza, że można wreszcie przystąpić do zakupów. Wybór towarów dostępnych na Amazonie jest oczywiście ogromny. W ramach przykładu będziemy szukać dość nietypowej rzeczy, którą trudno jest tanio kupić na terenie Polski. Mowa o specjalnym metalowym adapterze pozwalającym na łatwe podłączenie aparatu fotograficznego do mikroskopu lub teleskopu.

Po powrocie do głównej strony Amazon.de wpisujemy odpowiednie wyrażenie do paska wyszukiwania widocznego na górze i klikamy przycisk lupy. Jeżeli wybraliśmy spolszczoną wersję językową strony Amazon, to nazwy produktów można wyszukiwać w naszym rodzimym języku. Amazon podobnie jak np. AliExpresss, tłumaczy bowiem nazwy poszczególnych produktów. Sporym ułatwieniem jest również tłumaczenie dotyczące opisu towarów oraz warunków ich dostawy.

ZWRÓĆ UWAGĘ: W przypadku spolszczonej wersji językowej Amazon, tłumaczenie obejmuje również opisy produktów oraz ich dane techniczne. To stanowi spore ułatwienie. Nawet osoby dobrze znające angielski lub niemiecki, mogą nie do końca zrozumieć szczegółowe dane techniczne w tym języku.

Poniższa grafika pokazuje nam, jak wygląda lista z wynikami wyszukiwania przykładowego produktu. Nie jest on popularny, gdyż wyszukiwarka Amazona podała tylko trzynaście ofert. Warto odnotować, że Amazon automatycznie ukrywa mniej trafne wyniki wyszukiwania. Można je zobaczyć po wyborze opcji „Zobacz wszystkie wyniki wyszukiwania”.

Podobnie jak w przypadku bardzo dobrze znanego Allegro, z listy ofert przechodzimy do strony produktu, gdzie znajduje się jego dokładniejszy opis oraz większa liczba zdjęć (zobacz poniższa grafika). Obok zdjęcia zobaczymy między innymi cenę produktu oraz podstawowe parametry danej rzeczy. Warto nadmienić, że w przypadku niektórych towarów, możliwy jest zakup powystawowych lub używanych egzemplarzy. Sprzedażą takich tańszych produktów często zajmują się małe firmy korzystające z systemu Amazon Marketplace. Jeżeli dany produkt będzie dostępny również w wersji nowej lub używanej, to odpowiednia informacja pojawi się przy jego opisie.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Na Amazonie czasem można kupić rzeczy używane lub outletowe. To częściowo rekompensuje brak mechanizmu licytacji od bardzo małej kwoty (znanego np. z Allegro lub eBaya).

Warto również spojrzeć na ramkę z prawej strony ekranu (wyróżnioną na poniższej grafice). Znajdziemy tam informacje o cenie, koszcie dostawy oraz terminie dostarczenia produktu. W tym przypadku, adapter za 8,99 euro jest wysyłany darmowo i ma pojawić się u klienta za 11 dni – 28 dni. Bezpieczniej jest założyć dostawę w drugiej połowie tego przedziału czasowego.

Ramka z prawej strony informuje również o tym, ile sztuk danego produktu pozostało w magazynie Amazon. Nie wiemy, z którego magazynu będzie wysyłany konkretny przedmiot. W przypadku adaptera foto do mikroskopu, przewidywany czas dostawy sugeruje jednak, że miejsce wysyłki nie znajduje się blisko Polski.

Podczas przeglądania strony przedmiotu, warto przesunąć się na jej sam dół. Dopiero w tym miejscu znajdziemy niezbyt dobrze wyeksponowany opis danej rzeczy (może on zostać wyświetlony w języku polskim, jeżeli wybraliśmy odpowiednią wersję językową strony).

Jeszcze niżej znajdują się ewentualne opinie klientów dotyczące danej rzeczy. Niestety w przypadku adaptera, żadna osoba jeszcze nie przyznała oceny (od 1 gwiazdki do 5 gwiazdek).

Podczas wizyty na stronie danego przedmiotu, warto również sprawdzić dane na temat jego sprzedawcy. Staną się one widoczne po kliknięciu w podświetlony nick sprzedającego (umieszczony np. pod tytułem aukcji).

Karta informacyjna o sprzedawcy zawiera między innymi jego opinię wyrażoną przy pomocy wartości procentowej. Podobnie jak w przypadku portalu AliExpress, wynik na poziomie 90% można uznać za dobry. Sprzedawcy z 95% pozytywnych opinii uchodzą za bardzo dobrych. W tym kontekście warto nadmienić, że międzynarodowi sprzedawcy często bywają obwiniani o problemy, które leżą poza ich możliwościami działania (np. zgubienie paczki przez operatora pocztowego).

Na profilu sprzedawcy możemy również zobaczyć przycisk służący do kontaktu z nim oraz informacje adresowe. W przypadku zamawianego adaptera foto, sprzedawcą jest firma zarejestrowana na terenie Chin. To przykład sprzedającego, który oferuje swoje produkty przy pomocy systemu Amazon Marketplace.

Na dole karty sprzedawcy znajdują się dodatkowe informacje o oczekiwanym czasie wysyłki. Są one bardzo użyteczne i nie można oprzeć się wrażeniu, że powinny być bardziej wyeksponowane. Ogólnie rzecz biorąc, cały layout Amazona niezbyt przypadnie do gustu osobom, które nie lubią czytać małych czcionek.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Czytelność ofert oraz interfejsu nie jest najmocniejszym punktem Amazona. Wiele osób pod tym względem bardziej ceni np. rodzime Allegro.

Płatność poprzez Przelewy24 to najlepszy sposób rozliczenia

Po podjęciu decyzji o zakupie konkretnego przedmiotu, można go dodać do koszyka albo wybrać opcję „Kup Teraz”. W analizowanym przykładzie, najpierw dodamy towar do koszyka (zobacz poniższa grafika). System Amazona od razu podpowie nam podobne produkty. Na tym etapie zakupu, możemy zobaczyć zawartość koszyka albo od razu przejść do kasy.

Po wybraniu opcji związanej ze sprawdzeniem zawartości koszyka, widzimy całą listę zarezerwowanych przedmiotów oraz ich łączną wartość w walucie obcej. Po zakończeniu zakupów, trzeba kliknąć w przycisk „Przejdź do kasy” widoczny z prawej górnej strony ekranu.

Następny krok w procedurze zakupowej wiąże się z wyborem adresu dostawy. Jeżeli już wcześniej ustaliliśmy jakiś adres do wysyłki, to trzeba go tylko potwierdzić przy pomocy przycisku z napisem „Dostarcz pod ten adres”. Na tym etapie zamówienia można również dodać nowy adres albo zmodyfikować swoje wcześniejsze dane adresowe. Wydaje się jednak, że lepiej to wszystko zrobić wcześniej, bo tempo związane z chęcią szybkiego dokończenia zakupów może powodować pomyłki.

Po wyborze adresu dostawy, przychodzi czas na określenie opcji wysyłki. W przypadku przykładowego przedmiotu, dostępna jest tylko jedna opcja (tzn. standardowa i darmowa dostawa). Warto jednak wiedzieć, że czasem możliwe są też znacznie szybsze i bardziej kosztowne przesyłki kurierskie. Co ważne, nawet darmowe przesyłki z Amazona można śledzić przez Internet. Pomimo tej możliwości, w przypadku droższych zakupów jednak warto zapłacić za dostawę kurierem.

Po określeniu opcji dostawy, klikamy na jeden z dwóch przycisków „Dalej” (zobacz poniższa grafika).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Na etapie wyboru opcji dostawy wciąż można jeszcze zmienić ilość zamawianych rzeczy albo nawet z nich zrezygnować (zobacz opcja „Zmień ilość lub usuń” na poniższej grafice).

Przed sfinalizowaniem zakupów klient Amazona powinien również wybrać jedną z dostępnych opcji płatności. Taki ważny wybór jest podejmowany w ramach następnego kroku (patrz poniższa grafika). Przy zamawianiu przykładowego przedmiotu, dostępne są trzy opcje potencjalnie atrakcyjne dla nabywców z Polski. Mowa o usłudze Przelewy24, poleceniu zapłaty SEPA oraz płatności przy pomocy karty kredytowej lub debetowej. Ten trzeci wariant wydaje się najmniej bezpieczny (nawet w przypadku Amazona), ponieważ wymaga podania danych autoryzacyjnych (numeru karty oraz trzycyfrowego kodu) podmiotowi, który nie jest bankiem.

ZWRÓĆ UWAGĘ: W miarę możliwości, warto unikać płatności w Internecie przy pomocy danych autoryzacyjnych z karty kredytowej lub debetowej. Zawsze istnieje bowiem ryzyko „wycieku” wspomnianych informacji.

Jeżeli zaś chodzi o polecenie zapłaty SEPA, to jest ono bardziej kłopotliwą opcją niż płatność poprzez Przelewy24. Taka forma rozliczenia (polecenie zapłaty) polega na tym, że Amazon po wysłaniu przedmiotów sam występuje do banku klienta z wnioskiem o księgowanie płatności. Najpierw trzeba jednak podać dane konta bankowego (waluta: EUR) prowadzonego na terenie Jednolitego Europejskiego Obszaru Płatności (SEPA).

Do wyboru wspomnianego polecenia zapłaty nie zachęcają wysokie kursy wymiany euro w bankach. Polecenie zapłaty SEPA może się okazać korzystne tylko wtedy, gdy internauta tanio kupił euro w jednym z e-kantorów, następnie przelał je do banku i wykorzystał do płatności za towar. Tani zakup euro (w stosunku do kursów stosowany przez Przelewy24) wydaje się szczególnie ważny, gdy zakupy przez Amazona mają dużą wartość. Przed wyborem polecenia zapłaty SEPA (w ramach zakupów z Amazon), warto się upewnić, że nasz polski bank zaakceptuje taką formę rozliczenia.

ZWRÓĆ UWAGĘ: W przypadku większości zakupów na Amazon.de, usługa Przelewy24 wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Wyjątek stanowi sytuacja, w której klientowi udało się tanio kupić euro przez Internet i wykorzystać je później do polecenia zapłaty.

Warto nadmienić, że po pierwszym wyborze dana forma płatności zostanie uwzględniona w profilu klienta jako domyślna. Jeżeli chodzi o niewielką zapłatę za adapter foto (ok. 40 zł), to optymalne wydają się usługi serwisu Przelewy24. Potwierdzamy je kliknięciem przycisku „Dalej” (zobacz poniższa grafika).

Kolejnym etapem jest ostateczne zatwierdzenie zamówienia przy pomocy przycisku z napisem „Złóż zamówienie i zapłać”. Przed potwierdzeniem transakcji, można jeszcze raz sprawdzić wszystkie jej parametry (np. koszty dostawy) prezentowane w ramach podsumowania.

W dalszej kolejności zostajemy przeniesieni kolejno na stronę serwisu Przelewy24 oraz wybranego banku (patrz poniższa grafika). Na pierwszej ze wspomnianych stron, można sprawdzić kurs przeliczeniowy, który zostanie uwzględniony podczas płatności. Informacja o tym kursie niestety nie jest podawana wcześniej.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Sposób płacenia za zakupy na Amazonie przy pomocy usługi Przelewy24 niczym nie różni się od mechanizmu, który dobrze znają klienci polskich sklepów internetowych.

Po zakończeniu płatności w banku, można się z niego wylogować i sprawdzić skrzynkę pocztową. W naszym przypadku, czekała już tam wiadomość e-mail potwierdzają wykonanie zakupów.

Niestety była ona zredagowana w języku niemieckim (patrz poniższa grafika). Wrażenie nieco poprawiła wiadomość otrzymana kilka minut później, która poinformowała, że dalsza korespondencja będzie kierowana do klienta w języku polskim (zobacz druga poniższa grafika).

 

Warto wiedzieć, że po kliknięciu w wyróżniony przycisk z wiadomości podsumowującej zakup i zalogowaniu się do Amazon, zostaniemy automatycznie przeniesieni na stronę, gdzie widoczne jest podsumowanie transakcji (patrz kolejna grafika). W tym miejscu można śledzić paczkę, zgłosić problem z zamówieniem albo je anulować. Warto również zwrócić uwagę na przycisk z napisem „Faktura”. Dzięki niemu możliwe jest otrzymanie faktury za zakupy.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Osoby kupujące na Amazonie produkty wykorzystywane do działalności gospodarczej, powinny skorzystać z opcji pozwalającej na otrzymanie faktury.

Po kliknięciu przycisku „Śledź przesyłkę” widocznego na powyższej grafice, można łatwo zorientować się na jakim etapie jest zamówienie (zobacz kolejna grafika). O postępach związanych z realizacją zamówienia, klient Amazona będzie informowany e-mailowo. Poniżej prezentujemy wiadomość o wysyłce towaru (tym razem w języku polskim), która przyszła już następnego dnia po jego zakupie. Warto pamiętać, że po wysyłce przedmiotu nie ma już możliwości zmiany zamówienia.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Czasu na ewentualną zmianę zamówienia może być niewiele, bo paczki z magazynu Amazon bywają wysyłane już kolejnego dnia.

Na jaką ochronę będą mogli liczyć użytkownicy Amazona?

Robienie zakupów za pośrednictwem serwisu Amazon zawsze jest związane z pewnym ryzykiem. Klienci tego internetowego giganta mogą być rozczarowani np. niezgodnością otrzymanego produktu z jego opisem. Właśnie dlatego w ramach podsumowania warto pokrótce wyjaśnić, jakie są uprawnienia osób kupujących różne produkty wprost od Amazona albo za jego pośrednictwem.

Pierwsza ogólna zasada wskazuje, że wszystkie przedmioty kupione na Amazonie (od wspomnianej firmy albo sprzedawców zewnętrznych) można zwrócić w ciągu 30 dni od otrzymania towaru. Warunkiem jest jednak brak uszkodzeń. Warto pamiętać, że zapakowane i zafoliowane nośniki danych (np. pudełka z grami komputerowymi) nie podlegają zwrotowi po ich otwarciu. W ramach sezonowych akcji (np. po Świętach Bożego Narodzenia) firma Amazon okresowo wydłuża trzydziestodniowy termin zwrotu towarów.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Odesłanie nieużywanego towaru z Amazona (w ciągu 30 dni od jego otrzymania, raczej nie powinno stanowić problemu.

Zaletą Amazona jest także prosty system zwrotów towaru ze względu na wady lub niezgodność z opisem. Wadliwe przedmioty sprzedawane przez tę firmę albo współpracujących sprzedawców, można łatwo zwrócić w ciągu 30 dni od ich otrzymania. Jeżeli trzydziestodniowy termin został przekroczony, to klient Amazona w kwestii zwrotu powinien skontaktować się z centrum obsługi klienta.

W zwrotach pomaga ciekawy system online. Dzięki niemu na podstawie podanych wcześniej informacji można łatwo wygenerować etykietę na paczkę/kopertę oraz podsumowanie zwrotu (wkładane do przesyłki). W przypadku niektórych zakupów z platformy Marketplace, wymagane jest wcześniejsze zatwierdzenie zwrotu przez sprzedawcę.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Specjalny system informatyczny ułatwia nadanie paczki ze zwrotem. Wymogiem jest tylko dostęp do Internetu i drukarki.

Jeżeli chodzi o zwrot pieniędzy za produkty, to jego termin zależy od wcześniej wybranej metody płatności. Osoba płacąca wcześniej poprzez usługę Przelewy24, powinna otrzymać pieniądze w ciągu 3 kolejnych dni (liczonych od daty dostarczenia zwracanego towaru). W przypadku zwrotów na rachunek bankowy (patrz polecenie zapłaty SEPA), analogiczny termin wynosi 5 – 7 dni. Jeżeli klient zapłacił za towar kartą kredytową, to może być dostępna opcja natychmiastowego zwrotu środków. W takiej sytuacji, zwrot jest wypłacany niezwłocznie na rachunek karty, a kupujący w ciągu kolejnych 30 dni musi wysłać wadliwy lub niepotrzebny towar. Jeśli opcja natychmiastowego zwrotu nie jest dostępna, to czas zwrócenia środków na rachunek karty kredytowej również wynosi 5 – 7 dni.

Co ważne, powyższe terminy dotyczą zwrotu przedmiotów sprzedawanych przez Amazon albo sprzedawców korzystających z systemu logistycznego wspomnianej firmy. Jeżeli sprzedawca samodzielnie wysłał towar, to warunki zwrotu środków powinny zostać ustalone z nim.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Zwroty pieniędzy są łatwiejsze, jeżeli towar małego sprzedawcy został wysłany za pośrednictwem systemu dystrybucyjnego Amazon.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik rozwiał większość wątpliwości związanych z kupowaniem na portalu Amazon. Ewentualne pytania prosimy zadawać w komentarzach.

follow us in feedly