Newsletter

Jak tanio i sprawnie kupować na eBay.com?

Niedawno opisywaliśmy zasady funkcjonowania serwisu AliExpress.com i sposób wykonywania zakupów na tym portalu. Pod lupę wzięliśmy również bardzo popularny Amazon. Właśnie dlatego przyszła pora na opis trzeciego z liderów internetowej sprzedaży. Mowa o portalu eBay.com, który w dalszym ciągu jest bardzo popularny.

eBay.com

Przed dokładnym omówieniem całej procedury zakupowej, podamy najważniejsze informacje na temat samego serwisu eBay. Oprócz historii i możliwości tego portalu, ważna jest również jego specyfika związana np. z ochroną kupujących. Przy okazji prezentowania portalu eBay, zamierzamy również wyjaśnić, jakie są zasady bezpiecznego kupowania za granicą. A tymczasem zapraszamy do lektury!

Na eBay.com internauci kupują już od 1995 roku

Tytułem wstępu zamierzamy zaprezentować kilka ciekawych informacji o historii portalu eBay.com. Taka wiedza oczywiście nie jest koniecznie potrzebna do kupowania, ale mimo wszystko wydaje się ciekawa. Warto wiedzieć między innymi to, że serwis eBay.com działa już od 1995 r. Założył go informatyk amerykańsko – irańskiego pochodzenia Pierre Omidyar. Przez pierwsze dwa lata (do 1997 r.) opisywany portal działał pod nieco inną nazwą (AuctionWeb). Już pod koniec lat 90 – tych, rozrastający się eBay.com był bardzo ważnym graczem na rynku internetowej sprzedaży produktów. W 2002 r. ta firma stała się właścicielem operatora płatniczego PayPal. Miniona dekada przebiegła pod znakiem ekspansji eBaya (eBay Inc.) na globalnym rynku. Wspomniany koncern podjął próbę mocniejszego zaistnienia w Polsce (jako lokalny pośrednik sprzedaży), która zakończyła się jednak fiaskiem, ze względu na błędne decyzje biznesowe i silną konkurencję ze strony dobrze znanego nam Allegro.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Koncern eBay Inc. w minionej dekadzie planował ekspansję na polskim rynku i utworzył w tym celu nawet specjalną spółkę (eBay Polska). Ta firma została jednak zlikwidowana, ponieważ eBayowi na dłuższą metę nie udało się nawiązać walki z Allegro.

Warto również wiedzieć, że eBayowi zawdzięczamy rozwój Skype w latach 2005 – 2009. To właśnie spółka kierująca opisywanym serwisem aukcyjnym (eBay Inc.) przez pewien czas posiadała prawa do popularnego komunikatora VoIP. Do 2014 r. eBay bezpośrednio odpowiadał za rozwój innego narzędzia chętnie wykorzystywanego przez internautów. Mowa o operatorze płatniczym PayPal. W 2014 r. PayPal zaczął działać jako osobna firma. Drogi PayPala oraz eBaya ostatecznie rozejdą się po 2021 r. Do tego czasu, podstawowym narzędziem płatniczym na eBay.com/eBay.pl ma stać się system opracowany przez spółkę Adyen. To nie będzie oznaczało jednak natychmiastowego wycofania możliwości płacenia przez PayPal. Można oczekiwać, że ten wariant będzie możliwy do wyboru jeszcze przez pewien czas (m.in. ze względu na przyzwyczajenia klientów).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Zarząd koncernu eBay (eBay Inc.) niedawno zadecydował, że przyszłe rozwiązania płatnicze nie będą już rozwijane we współpracy z PayPalem. Rolę tej firmy ma zająć holenderski startup Adyen.

Zmiana systemu płatności na mniej kosztowny i sprawniejszy ma pozwolić eBayowi na bardziej skuteczną walkę z dwoma najpoważniejszymi konkurentami, czy AliExpress oraz Amazon.com. Pod względem sposobu działania, eBay bardziej przypomina ten pierwszy serwis. Różnica polega na tym, że klienci eBaya (kupujący) nie są ograniczeni do ofert pochodzących tylko z Chin. Wiele ciekawych przedmiotów (w tym również używanych) oferują np. sprzedawcy posiadający siedzibę lub adres zamieszkania np. w Stanach Zjednoczonych, Europie Zachodniej albo Japonii. Polacy powinni wiedzieć, że ciekawe oferty na eBay czasem mają również rodzimi sprzedawcy. W ramach późniejszego opisu pokażemy, jak można sortować oferty z eBay pod względem ich lokalizacji (Polska, Europa lub cały świat).

Przeczytaj nasz opis serwisu Amazon, który jest ważnym konkurentem dla eBaya >

ZWRÓĆ UWAGĘ: Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przy pomocy eBay zakupić rzecz oferowaną przez polskiego sprzedawcę. Trzeba się jednak liczyć z faktem, że taki przedmiot prawdopodobnie będzie miał opis w języku angielskim.

Nawet na polskiej wersji eBay przyda się angielski

Język to kolejna ważna sprawa, którą warto opisać w kontekście serwisu eBay. Tak jak już wspominaliśmy, ten portal miał stać się co najmniej poważnym konkurentem dla Allegro. Ostatecznie ambitne plany eBay Inc. spaliły na panewce. Nie oznacza to jednak, że wspomniany koncern zupełnie „odpuścił” sobie polski rynek. Warto wiedzieć, że oprócz globalnej wersji serwisu eBay.com (dostępnej w języku angielskim), funkcjonują również regionalne wersje językowe. Wersja polska jest dostępna pod adresem eBay.pl. Oferuje ona sprzedawcom nieco inne zasady rozliczeń niż wersja angielska. Z punktu widzenia kupujących, ważna wydaje się inna kwestia. Mianowicie chodzi o to, że po przełączeniu na polską wersję eBaya, automatycznie następuje przeliczenie cen wyrażonych w walucie obcej (na PLN) oraz kosztów wysyłki (z uwzględnieniem Polski jako docelowej lokalizacji). Właśnie dlatego używanie polskiej wersji eBaya (eBay.pl) podczas zakupów wydaje się lepszym rozwiązaniem.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Osoby kupujące różne rzeczy za granicą, powinny pamiętać np. o lokalnych standardach dotyczących zasilania. Jeżeli kupujący zapomni na przykład, że urządzenia z USA są dostosowane do zasilania napięciem 110 Volt, to rozczarowanie będzie spore. 

Do wyboru polskiej wersji serwisu eBay, na pewno zachęca staranne tłumaczenie wszystkich jego elementów oraz wysyłanych e-maili na język polski. Pod względem dostępności językowej, eBay mocno góruje nad AliExpress. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że znajomość angielskiego jest bardzo przydatna podczas korzystania z eBaya. Osoby nie znające języka Szekspira, mogą mieć problem ze zrozumieniem opisów produktów i tytułów aukcji, które na ogół są wyrażone po angielsku.

Zobacz nasz opis konkurencyjnego serwisu AliExpress.com >     

ZWRÓĆ UWAGĘ: W przeciwieństwie do portalu AliExpress, serwis eBay posiada starannie wykonaną polską wersję językową (eBay.pl). Korzystanie z tej wersji nie rozwiąże jednak ewentualnego problemu z angielskimi opisami produktów. 

Programy ochrony kupujących ma eBay i PayPal…

Bezpieczeństwo to ostatnia kwestia, którą warto poruszyć w ramach krótkiego opisu portalu eBay.com. Nasz opis AliExpress pokazał, że ten chiński potentat przywiązuje sporą wagę do ochrony klientów (kupujących). Jego najpoważniejszy konkurent, czyli eBay.com również wprowadził program ochrony kupujących. Oprócz takiego programu opracowanego przez eBay Inc., rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo kupujących oferuje również PayPay. Wybór jednego z dwóch programów ochronnych zależy od tego, czy płatność została dokonana za pośrednictwem PayPala. Jeżeli kupujący wybrał usługi tego operatora płatniczego, to będzie musiał później skorzystać z programu ochrony klientów opracowanego przez PayPal. W przeciwnym razie, swoje usługi zaoferuje eBay.

ZWRÓĆ UWAGĘ: PayPal ma swój odrębny program ochrony kupujących. Powinny z niego skorzystać osoby, które zapłaciły za towar przy pomocy wspomnianego operatora płatniczego.

W ramach swojego systemu ochrony kupujących, serwis eBay.com proponuje rozwiązanie podobne do tego, które dobrze znamy z rodzimego portalu Allegro.pl. Mowa o centrum rozwiązywania sporów. eBay informuje sprzedawcę o wszczęciu sporu przez kupującego i obserwuje próby rozwiązania problemu. W ramach dostępnych opcji, sprzedający może zaoferować klientowi kilka rozwiązań (np. zwrot pieniędzy). Spór za pośrednictwem serwisu eBay.com można otworzyć pomiędzy 10 dniem i 45 dniem począwszy od daty zakupu. Jeżeli taki spór nie zostanie pomyślnie zakończony przed upływem 60 dni (począwszy od daty sfinalizowania transakcji), to sprawa trafia do Działu Zaufania i Bezpieczeństwa eBay. Pracownicy wspomnianego działu mogą zastosować różnego rodzaju sankcje wobec niesolidnego sprzedawcy. Przykładem jest częściowe lub całkowite zablokowanie możliwości sprzedawania przedmiotów, odebranie statusu Super Sprzedawcy/Najlepszego Sprzedawcy albo nawet zawiadomienie policji.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Serwis eBay najpierw obserwuje spór transakcyjny i wkracza do działania tylko wtedy, gdy stronom sporu nie udało się samodzielnie rozwiązać problemu.

Nieco inne zasady rozwiązywania problemów dotyczących zakupu obowiązują, jeżeli kupujący zapłacił poprzez PayPala. Trudno ukryć, że w takiej sytuacji klient ma większe możliwości pomyślnego rozwiązania sporu. Do centrum rozstrzygania sporów PayPal problem można zgłosić w ciągu 180 dni od daty transakcji (tzn. czterokrotnie dłużej niż w przypadku arbitrażu eBay.com). Strony transakcji opłaconej za pośrednictwem PayPala, najpierw same próbują rozwiązać problem. Jeżeli takie wysiłki okażą się bezskuteczne, to do działania wkracza wspomniany operator płatniczy. W opisywanej sytuacji, spór może przekształcić się w roszczenie, a PayPal będzie zobowiązany do zwrotu ceny przedmiotu i kosztów wysyłki. Taki zwrot dotyczy większości towarów kupionych od przedsiębiorców, jeżeli konsument ich nie otrzymał/otrzymał je w mniejszej ilości albo znacząco różniły się one od opisu. Ochrona zapewniana przez PayPal działa również wtedy, gdy przedmiot uległ uszkodzeniu w czasie transportu, został przysłany w stanie niekompletnym albo okazał się podróbką.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Program ochrony kupujących PayPal stanowi argument do realizowania płatności za pośrednictwem tej platformy. Za zakupy można zapłacić przy pomocy środków uprzednio przesłanych do wewnętrznego portfela danej osoby w serwisie PayPal albo przy użyciu karty płatniczej wcześniej „podpiętej” do konta PayPala.

Rejestracja konta na eBayu będzie błyskawiczna

Po przeczytaniu ogólnych informacji na temat serwisu eBay.com/eBay.pl, każda osoba może samodzielnie wywnioskować, czy warto jest tam założyć konto. Decyzję ułatwia fakt, że rejestracja na opisywanym portalu nie trwa długo. Osoby zamierzające kupić coś po raz pierwszy za pośrednictwem eBay.pl, powinny wejść na główną stronę tego portalu i kliknąć napis „zarejestruj” widoczny w lewym górnym rogu ekranu (obok napisu zachęcającego aktualnych użytkowników do zalogowania się). Warto dodać, że poniższa grafika pokazująca miejsce przycisku dotyczącego logowania, podobnie jak pozostałe obrazy pochodzi z polskiej wersji portalu eBay.com. Wybraliśmy tę wersję (eBay.pl), ponieważ jest ona o wiele bardziej przyjazna dla początkujących użytkowników. Zakładamy, że takie osoby są zainteresowane cenami wyrażonymi w złotych i dostawą towaru do miejsca zamieszkania na terenie Polski.

eBay.com

W ramach kolejnego kroku, trzeba podać podstawowe dane nowego użytkownika serwisu eBay.pl. Mowa o imieniu i nazwisku, adresie e-mail oraz haśle. Warto nadmienić, że w oknie prezentowanym poniżej, internauta może również wybrać opcję rejestracji konta firmowego albo zarejestrować się poprzez Facebooka lub Google. My wybraliśmy tradycyjną ścieżkę rejestracji konta prywatnego. Taki proces posunie się do przodu, gdy internauta po podaniu personaliów, e-maila oraz hasła kliknie na przycisk „Zarejestruj się”. Użycie wspomnianego przycisku jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na otrzymywanie e-maili od eBaya i akceptacją regulaminu tego serwisu.

eBay.com

Warto nadmienić, że eBay.pl w odróżnieniu od wielu podobnych serwisów aukcyjnych nie wymaga od nowego klienta potwierdzenia podanego adresu e-mail. Po zakończeniu pierwszego etapu rejestracji, możemy się jednak spodziewać otrzymania powitalnej wiadomości. Będzie w niej umieszczone nasze imię oraz nazwisko. W ten sposób, eBay.pl walczy z oszustami, którzy czasem się pod niego podszywają.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Wiadomości e-mailowe od serwisu eBay.com, często zawierają imię oraz nazwisko klienta (podane podczas rejestracji). Jest to forma potwierdzenia autentyczności korespondencji. 

Zaraz po podaniu niezbędnych danych (imienia, nazwiska, adresu e-mail oraz hasła), zostaniemy automatycznie zalogowani do serwisu eBay.pl (patrz poniższa grafika). O udanym logowaniu świadczy imię użytkownika widoczne w lewym górnym rogu ekranu (tam gdzie wcześniej znajdowały się przyciski logowania oraz rejestracji). Zaraz po pierwszym zalogowaniu, warto przejść do głównego panelu eBay (odpowiednika „Moje Allegro”). W tym celu, klikamy na napis „Mój eBay” widoczny po prawej górnej stronie ekranu i wybieramy opcję „Podsumowanie”.

Poniższa grafika pokazuje, jak wygląda część serwisu eBay.pl służąca m.in. do zmiany ustawień i odbioru wiadomości. Jest ona przejrzysta, ale raczej mało atrakcyjna wizualnie i przywodzi na myśl serwisy internetowe z minionej dekady. Szczególnie ważne są trzy zakładki oznaczone napisami „Działania”, „Wiadomości” oraz „Konto”. Warto kliknąć na zakładkę „Konto”. Po jej pierwszym otwarciu, zobaczymy między innymi informacje przypominające o możliwości założenia konta w serwisie PayPal. Tak jak już wspominaliśmy, płatność poprzez konto PayPal pomaga w skuteczniejszym dochodzeniu roszczeń od sprzedawców i odzyskiwaniu pieniędzy. Właśnie dlatego w ramach przykładu otworzymy konto PayPal. W tym celu trzeba kliknąć na jeden z odnośników zaznaczonych na poniższej grafice. Dla osób posiadających już wcześniej założone konto PayPal, istnieje opcja powiązania go z profilem użytkownika eBay.pl. Inna ważna funkcjonalność jest związana z zamykaniem konta eBay. Odpowiedni przycisk znajdziemy po prawej stronie niebieskiej belki z napisem „Moje konto” (zobacz poniższa grafika).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Jeżeli już wcześniej założyliśmy konto PayPal (np. w celu wysyłania pieniędzy znajomym lub płacenia na innych serwisach), to po rejestracji na eBay nie trzeba jeszcze raz rejestrować się na PayPalu. Istnieje bowiem możliwość powiązania profilu z PayPala oraz nowo założonego konta eBay.pl.

W ramach procedury związanej z zakładaniem konta na PayPalu, trzeba będzie podać swój kraj zamieszkania, adres i numer telefonu, a także potwierdzić e-mail (zobacz poniższa grafika). Po wpisaniu wszystkich wymaganych informacji, klikamy na przycisk z napisem „Kontynuuj”.

W ramach kolejnego kroku, zostaniemy już przeniesieni na stroną PayPala. Naszym oczom ukaże się dość długi formularz rejestracyjny. Można w nim edytować wcześniej podany adres oraz numer telefonu. PayPal wymaga też podania daty urodzenia i hasła do serwisu (zobacz poniższa grafika). Dodatkowo trzeba przepisać kod weryfikacyjny. W dalszej kolejności, należy kliknąć przycisk widoczny na dole ekranu (patrz kolejna grafika). Warto nadmienić, że naciśnięcie przycisku z napisem „Wyrażam zgodę i chcę założyć konto” oznacza automatyczną akceptację wszystkich zasad działania serwisu PayPal.

W ramach kolejnego okna, PayPal poinformuje nas o tym, że konto klienta zostało utworzone. Osoba kończąca rejestrację, będzie na tym etapie miała do wyboru dwie opcje. Pierwsza z nich polega na dodaniu karty płatniczej do konta PayPal. W ramach drugiej opcji, można natomiast wrócić na serwis eBay. Wybierzemy tę drugą opcję, aby najpierw uzupełnić dane adresowe. Dopiero później zajmiemy się dodawaniem karty debetowej. Dzięki temu będzie można pokazać sposób na łatwe przeniesienie się z eBay.pl na PayPala.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Konta bankowego lub karty płatniczej nie trzeba od razu dodawać na PayPalu. Można z tym zaczekać do pierwszej transakcji.

Warto nadmienić, że po założeniu konta PayPal, otrzymamy specjalny e-mail rejestracyjny (zobacz poniższa grafika). W tej powitalnej wiadomości, będzie wymienione imię oraz nazwisko klienta podane podczas rejestracji.

Klient eBay.pl może mieć kilka adresów do wysyłki

W ramach kontynuacji naszego przykładu, teraz powrócimy do głównego panelu eBay.pl i zakładki „Konto” (patrz poniższa grafika). W tym miejscu, po lewej stronie można zobaczyć opcję „Adresy”. Po kliknięciu na napis „Adresy” w pasku umieszczonym po lewej stronie ekranu, naszym oczom ukażą się dwie opcje: „Adres rejestracyjny, e-mail i numer telefonu” oraz „Podstawowy adres wysyłkowy”. Najpierw uzupełnimy podstawowe dane poprzez kliknięcie przycisku „Zmień” widocznego po prawej stronie ekranu (zobacz poniższa grafika). Trzeba przyznać, że umiejscowienie wspomnianego przycisku/napisu jest raczej mało intuicyjne.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Wadą serwisu eBay jest mały rozmiar czcionek widocznych m.in. w panelu użytkownika. Ten problem staje się szczególnie uciążliwy, gdy korzystamy z urządzeń o dużej rozdzielczości ekranu.

Prezentowane poniżej okno służy do aktualizowania i uzupełniania danych rejestracyjnych. Możemy tutaj podać między innymi województwo związane z adresem zamieszkania, drugi adres oraz płeć. Ta ostatnia informacja nie jest obowiązkowa. Po kliknięciu przycisku „Aktualizuj” powrócimy do poprzedniego ekranu.

Ważniejsze wydaje się poniższe okno służące do aktualizacji lub uzupełnienia adresu do wysyłki. Przechodzimy do niego z sekcji „Konto -> Adresy” po kliknięciu przycisku „Zmień” dotyczącego podstawowego adresu wysyłkowego. Po uzupełnieniu lub aktualizacji wspomnianego adresu, trzeba kliknąć przycisk „Zapisz”.

W kolejnym oknie zobaczymy komunikat potwierdzający zmianę lub dodanie adresu. Ten adres można jeszcze raz edytować (patrz przycisk „Edytuj”). Możliwe jest też dodanie kolejnego adresu do wysyłki (zobacz poniższa grafika). Taka opcja będzie szczególnie ważna dla osób, którym czasem zdarza się zamawiać towar np. do domu krewnych albo miejsca pracy.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Możliwość skonfigurowania kilku adresów wysyłkowych bez wątpienia jest zaletą serwisu eBay.

Przed zakupem dodajemy do PayPala konto lub kartę

W dalszej kolejności, zajmiemy się uzupełnieniem informacji potrzebnych w ramach usługi PayPal. O konieczności wykonania takiej czynności, przypomni nam odpowiednia wiadomość e-mail (zobacz poniższa grafika). Warto nadmienić, że klient ma dwa tygodnie na uzupełnienie brakujących informacji (np. nie podanej wcześniej daty urodzenia). Po przekroczeniu wspomnianego terminu, nastąpi tymczasowa blokada konta PayPal skutkująca brakiem możliwości wykonywania płatności. O właśnie takiej sankcji będą nas informować regularnie wysyłane wiadomości e-mail.

W związku z powyższym, informacje potrzebne serwisowi PayPal (np. datę urodzenia) trzeba uzupełnić możliwie szybko. Aby to zrobić, wystarczy zalogować się do eBaya i kliknąć na zakładkę „Konto”. Teraz będzie tam widoczne okienko z napisem „Informacje o koncie PayPal i trzema opcjami (podgląd podsumowania konta PayPal, podgląd historii konta PayPal i aktualizacja ustawień konta PayPal). Wybieramy trzecią ze wspominanych opcji poprzez kliknięcie na odpowiedni napis (zobacz poniższa grafika).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Swoim kontem PayPal można zarządzać po zalogowaniu się do serwisu eBay.pl.

Przed aktualizacją/uzupełnieniem informacji wykorzystywanych przez PayPal, konieczne będzie wpisanie swojego e-maila oraz hasła. Mowa o informacjach wcześniej podawanych podczas rejestracji. Po każdym zalogowaniu do systemu PayPal, ujrzymy jego panel główny (patrz poniższa grafika). W tym miejscu zobaczymy m.in. nasze zdjęcie (o ile wcześniej zostało dodane) i podstawowe informacje rejestracyjne. Powiadomienia dotyczące np. konieczności dodania informacji na swój temat są widoczne przy ikonie z dzwonkiem. Warto również zwrócić uwagę na przyciski umożliwiające zamknięcie konta PayPal lub rozszerzenie go do konta firmowego. Ważna jest też opcja pozwalająca na uzyskanie łącza PayPal.Me. Dzięki takiemu imiennemu profilowi na PayPalu, inne osoby będą mogły nam szybko przesyłać pieniądze (np. przy pomocy aplikacji mobilnej).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Profil PayPal.Me (z imieniem oraz nazwiskiem i opcjonalnym zdjęciem) przyda się osobom, które często otrzymują płatności od grona tych samych osób (np. rodziny i znajomych).

Wróćmy jednak do kwestii dotyczącej uzupełniania informacji potrzebnych PayPalowi. Po ewentualnym uzupełnieniu danych rejestracyjnych, najważniejszą sprawą jest dodanie karty debetowej lub rachunku bankowego, który posłuży do płatności za przyszłe zakupy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zintegrować swoje konto PayPal z tymi dwoma wariantami płatności. Wszystkie wymagane czynności wykonamy w zakładce „Portfel” widocznej u góry ekranu (patrz poniższa grafika). We wspomnianej zakładce zobaczymy podsumowanie swoich finansów (tzn. salda wewnętrznego konta PayPal) oraz metod płatności. W dalszej kolejności, klikamy na napis „Powiąż kartę kredytową lub debetową”. Zamierzamy bowiem powiązać nowo utworzone konto PayPal ze swoją kartą debetową w złotych. Takie powiązanie jest szybkim i wygodnym sposobem płacenia za zakupy, ponieważ nie wymaga uprzedniego doładowywania swojego wewnętrznego portfela PayPal przy pomocy konta bankowego.

ZWRÓĆ UWAGĘ: W zakładce „Portfel” (patrz poniżej) można również dodawać i konfigurować swoje waluty rozliczeniowe (jedna zawsze jest podstawowa – domyślnie PLN). Sposobem na uniknięcie przewalutowań jest „podpięcie” do PayPala karty w odpowiedniej walucie (USD, GBP lub EUR).  

Na łamach naszego portalu, zwykle odradzamy płacenie w Internecie przy pomocy karty kredytowej lub debetowej. Serwis PayPal wydaje się jednak na tyle bezpieczny, że w ramach wyjątku można wybrać taką opcję. Warto jednak zwracać uwagę na kursy ewentualnego przewalutowania stosowane przez PayPala, które na ogół są mniej korzystne niż w kantorach internetowych. Taka różnica kursowa nie będzie jednak dotkliwa, jeżeli kupujemy przedmioty o niewielkiej wartości.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Kursy wymiany walut proponowane przez PayPala (np. w ramach płatności przy pomocy kartą debetową), na ogół są mniej korzystne niż stawki kursowe z e-kantorów. Właśnie dlatego przy większych zakupach warto pomyśleć o alternatywnej metodzie płatności.

Widoczne poniżej okno służy do powiązywania karty kredytowej lub debetowej z serwisem PayPal. Oprócz numer karty oraz jej rodzaju, trzeba podać datę ważności naszego „plastiku” i trzycyfrowy kod bezpieczeństwa (CVV2, CVC2) widoczny na odwrocie. Na uwagę zasługuje także adres rozliczeniowy, który PayPal uzupełnia przy pomocy wcześniej podanych informacji. Po wypełnieniu krótkiego formularza widocznego na poniższej grafice, trzeba kliknąć przycisk „Powiąż kartę”.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Jeżeli chcemy, aby nasza karta była obciążana w innej walucie niż domyślna dla klientów z Polski (PLN), to trzeba najpierw się skontaktować z działem obsługi klienta PayPala. Rozliczanie „kartowych” operacji w innej walucie niż polski złoty jest szczególnie użyteczne dla tych osób, które posiadają kartę w EUR, GBP lub USD.

Kolejne okno (patrz poniżej) informuje nas o tym, że powiązanie karty (w tym wypadku debetowej Visy PLN) z kontem PayPal zakończyło się sukcesem. Aby zamknąć to okno, trzeba kliknąć przycisk z napisem „Gotowe”.

Warto wiedzieć, że PayPal wymaga potwierdzenia karty w celu usunięcia limitów wysokości wypłat i przelewów. Takie potwierdzenie działa bardzo prosto (zobacz poniższa grafika). Po kliknięciu przycisku „Pobierz kod”, PayPal obciąży kartę niewielką kwotą (np. 6,50 zł). W ramach weryfikacji, trzeba będzie podać PayPalowi kod widoczny na wyciągu z karty. Po podaniu przez klienta numeru tej weryfikacyjnej transakcji, operator płatniczy zwróci całą pobrana wcześniej kwotę.

Tak jak już wspominaliśmy, w sekcji „Portfel” można dodać również rachunek bankowy, który będzie służył do wpłacania środków na wewnętrzne konto PayPal. Sporym ograniczeniem jest to, że rachunek bankowy powiązany z PayPalem przez polskiego klienta może być rozliczany tylko w złotych. PayPal wprowadził taką restrykcję, ponieważ chce zarabiać na kursach przewalutowania.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Do wewnętrznego portfela PayPal, polski klient może dołączyć tylko rachunek bankowy rozliczany w złotych. To ograniczenie skutkujące kosztami przewalutowania sprawia, że wiele osób woli płacić przy pomocy karty debetowej w walucie obcej.

Poniższa grafika pokazuje, jak wygląda okno służące do powiązywania rachunku bankowego z kontem PayPal. Po podaniu informacji na temat konta (nazwa banku i numer w formacie IBAN), klikamy na przycisk „Zgadzam się, powiąż rachunek”. W dalszej kolejności, PayPal wyśle na dodane konto dwie niewielkie wpłaty o losowej wartości. W ramach weryfikacji konta bankowego, później trzeba będzie podać dokładne wartości tych dwóch wpłat. Warto wiedzieć, że dla kont prowadzonych przez bank z USA obowiązuje inna procedura weryfikacyjna (zobacz poniższa grafika).

ZWRÓĆ UWAGĘ: W przypadku kont PayPal, na które wpływa kwota ponad 2500 euro rocznie, oprócz weryfikacji rachunku bankowego lub karty płatniczej wymagane będzie także przesłanie odpowiednich dokumentów (skanów dokumentu tożsamości i dokumentu potwierdzającego adres – np. rachunku za prąd nie starszego niż rok). 

Jeżeli chodzi o dodawanie kont i kart debetowych do PayPala, to warto nadmienić, że powodzenie każdej z takich czynności zostaje podsumowane przy pomocy odpowiedniego e-maila. Poniżej prezentujemy przykładową wiadomość o dodaniu karty debetowej. Znajduje się w niej imię oraz nazwisko klienta PayPal.

Po skonfigurowaniu PayPala, warto jeszcze wrócić do głównego panelu serwisu eBay.pl i zapoznać się z jego innymi funkcjonalnościami. Na pasku „Moje konto” (patrz lewa strona ekranu), oprócz ustawień dotyczących adresów znajdziemy między innymi link do opisywanego wcześniej centrum rozstrzygania sporów eBay. Na uwagę zasługują także linki do: sekcji dotyczącej opinii o sprzedaży („Opinie”), ustawień powiadamiania oraz ustawień serwisu.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Klient eBay.pl może samodzielnie decydować, jakie powiadomienia e-mailowe będą trafiać na jego skrzynkę.

Bardzo ważna wydaje się też zakładka „Wiadomości” (patrz poniżej). Znajdziemy w niej wszystkie komunikaty i wiadomości wysyłane np. przez serwis eBay oraz sprzedających. Tutaj trafi także korespondencja dotycząca pytań o jakiś przedmiot.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Serwis eBay podobnie jak Allegro, pozwala na swobodne wysyłanie wiadomości dotyczących trwającej aukcji. Takie wiadomości do sprzedawcy można wysłać np. wtedy, gdy w opisie aukcji brakuje jakiejś ważnej informacji.

Duża liczba opcji wyszukiwania to zaleta eBay.pl

Po właściwym skonfigurowaniu serwisów eBay oraz PayPal, można wreszcie przystąpić do wyszukiwania ciekawych przedmiotów i pierwszych zakupów. Mechanizm wyszukiwania na eBay.pl jest podobny do rozwiązań znanych nam z Allegro. W górnej części strony głównej eBay.pl znajduje się pasek wyszukiwania oraz przycisk „Wyszukaj” (zobacz poniższa grafika). Do tego paska wpisujemy nazwę przedmiotu wyrażoną w języku angielskim. Jest to konieczne nawet w przypadku korzystania z polskiej wersji językowej eBay (eBay.pl). W analizowanym przykładzie, będziemy szukać dość nietypowej żarówki halogenowej do projektorów i mikroskopów (50 wat i trzonek G4), którą bardzo trudno jest kupić w Polsce. Po wpisaniu np. „G4 50W”, do wyboru mamy opcję zwykłego wyszukiwania oraz wyszukiwania zaawansowanego. Ta druga opcja jest dostępna po kliknięciu przycisku „Zaawansowane” (zobacz poniżej).

Poniższe dwie grafiki pokazują nam ogrom opcji, które eBay oferuje w ramach zaawansowanego wyszukiwania. Ten serwis ze względu na swój globalny charakter i bardzo dużą liczbę aukcji, pozwala wyszukać np. przedmioty z określonego kraju lub znajdujące się w określonej odległości od nas. Możliwe jest również szukanie tylko w opisach przedmiotów lub wśród zakończonych aukcji. Użyteczna bywa także opcja szukania tylko wśród przedmiotów przecenionych albo rzeczy oferowanych przez najlepszych sprzedawców. Oczywiście dostępne są również bardziej typowe opcje wyszukiwania (np. uwzględniające tylko aukcje z opcją licytacji lub natychmiastowego zakupu, aukcje kończące się w najbliższym czasie, nowe aukcje lub przedmioty o określonym zakresie ceny).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Pod względem liczby opcji dotyczących zaawansowanego wyszukiwania, eBay jest zdecydowanie ciekawszym serwisem niż rodzime Allegro.

Niezależnie od wybranej wcześniej opcji wyszukiwania (proste lub zaawansowane), ostatecznie trafimy na stronę z listą ofert (patrz poniżej). Na tej stronie przy pomocy przycisków umieszczonych z góry, można łatwo uwzględnić tylko aukcje z ceną „Kup teraz” lub licytacje. Ważna jest także możliwość sortowania przedmiotów (np. według najniższej ceny). Z boku listy ofert widzimy opcje podobne jak w przypadku Allegro. Służą one np. do wyboru stanu przedmiotów (nowy/używany), zakresu cenowego oraz uwzględnionych kategorii. Warto także zwrócić uwagę na dostępne opcje wyboru lokalizacji (Polska, Europa, cały świat). Dokładniejszy wybór lokalizacji przedmiotów jest możliwy w opcjach zaawansowanego wyszukiwania.

Osoby zamierzające kupić bardziej wartościowe przedmioty bez cła, na pewno powinny wybrać opcję wyszukiwania aukcji na terenie Europy. Warto pamiętać, że cena droższych rzeczy spoza Unii Europejskiej może zostać powiększona o ewentualne cło. Nabywca nie poniesie takich dodatkowych kosztów celnych po otrzymaniu paczki tylko wtedy, gdy przedmiot jest oferowany na zasadach programu wysyłki międzynarodowej eBay.

ZWRÓĆ UWAGĘ: W ramach programu wysyłki międzynarodowej eBay, wszystkie opłaty importowe są płacone „z góry”. Wspomniane rozwiązanie polega na tym, że sprzedawca dostarcza towar do centrum wysyłkowego eBay (z USA lub Wielkiej Brytanii), a ta firma zajmuje się wszelkimi formalnościami (dotyczącymi m.in. opłat celnych). Przy płatności przez PayPal, widoczne będą dwie operacje (osobna wpłata dla sprzedawcy i wpłata dla centrum wysyłkowego).  

Po wyborze interesującego nas przedmiotu z listy wyszukiwania, przechodzimy do strony jego aukcji (patrz poniżej). Ta strona w dużej mierze przypomina rozwiązania znane z rodzimego Allegro. Można bowiem przypuszczać, że twórcy polskiego serwisu wzorowali się na starszym eBayu. Istnieje jednak kilka ciekawych różnic. Warto na przykład zwrócić uwagę, że po wyborze większej liczby kupowanych żarówek, na ich zdjęciu wyświetla się powiadomienie z napisem „Ostatni”. Zaletą eBay.pl jest to, że informacje o wysyłce oraz jej koszcie są umieszczone w łatwo widocznym miejscu (zaraz pod przyciskami „Licytuj/Kup teraz”). W tym samym miejscu, znajdziemy informacje na temat akceptowanych form płatności i czasu dostawy. Jeżeli chodzi o przykładowe żarówki, to będą one wysyłane z Wielkiej Brytanii przy pomocy najtańszego listu bez opcji monitoringu. Właśnie dlatego szacunkowy czas dostawy jest dość długi (5 dni – 22 dni).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Najtańsze opcje przesyłki na eBay (np. Royal Mail International Standard) często są pozbawione możliwości ich śledzenia przy pomocy monitoringu online.

W ramce z napisem „Opis” zobaczymy natomiast dokładniejsze informacje na temat przedmiotu (dotyczące np. miejsca jego produkcji oraz stanu). Na drugiej poniższej grafice widać, że przykładowe żarówki będą kupowane od sklepu. Każdy sklep na eBay może korzystać z gotowego szablonu, w którym znajdują się np. odnośniki do innych jego aukcji.

Trzecia z poniższych grafik pokazuje nam z kolei zakładkę „Wysyłka i płatności”. W tym miejscu aukcji, znajdziemy m.in. dokładnie informacje o czasie nadania paczki przez sprzedawcę. Ciekawy jest też kalkulator, który pozwala na sprawdzenie kosztów wysyłki zależnie od liczby kupionych przedmiotów i miejsca zamieszkania klienta. Poniżej znajdziemy informacje o dostępnych opcjach płatności.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Niektórzy sprzedawcy mogą akceptować tylko płatności przez PayPal. W analizowanym przykładzie, oprócz PayPala dostępna jest tylko płatność kartą kredytową/debetową (patrz trzecia poniższa grafika).  

Przed zakupem jakiegoś przedmiotu, warto również sprawdzić stronę jego sprzedawcy (patrz poniżej). Jest ona dostępna po kliknięciu na nazwę sprzedającego. Na tej stronie oprócz listy komentarzy, znajdziemy m.in. dane o dacie założenia konta przez sprzedawcę i ocenie różnych aspektów oferty (np. zgodności przedmiotów z opisem oraz szybkości wysyłki). Po kliknięciu na przyciski „Informacje o firmie” oraz „Kontakt”, można odpowiednio sprawdzić dane sprzedającego oraz wysłać do niego wiadomość. Przykładowy sprzedawca został wyróżniony tytułem „Najlepszego Sprzedawcy” i posiada 99,9% pozytywnych komentarzy. Po kliknięciu na liczbę opinii negatywnych (zobacz poniższe grafiki), można sprawdzić czego dokładnie one dotyczyły. Wynik na poziomie 97% – 99% pozytywnych opinii nie powinien wzbudzać zastrzeżeń lub obaw. Warto pamiętać, że sprzedawcy z gorszymi ocenami często są zupełnie blokowani przez eBay.com (ze względu na spory transakcyjne).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Sprzedający z odsetkiem pozytywnych opinii powyżej 98%, po spełnieniu dodatkowych warunków (dotyczących m.in. wartości transakcji), mogą zostać nagrodzeni tytułem Super Sprzedawcy lub Najlepszego Sprzedawcy.

Sfinalizowanie transakcji to kwestia kilku kroków

Po podjęciu decyzji o zakupie, trzeba kliknąć przycisk „Kup teraz” lub zalicytować. W przypadku przedmiotów o małej wartości, typowym rozwiązaniem są aukcje tylko z opcją „Kup teraz”. Właśnie taka sytuacja dotyczy przykładowych żarówek. Kupimy ich pięć, aby koszty wysyłki nie były znacząco wyższe od wartości samego towaru. Po kliknięciu na przycisk „Kup teraz”, naszym oczom ukaże się okno podobne do poniższego. Po sprawdzeniu wartości towaru, jego ilości oraz kosztów wysyłki, trzeba nacisnąć przycisk „Kup”.

Poniższe okno potwierdza zakup i zawiera przycisk pozwalający na szybkie sfinalizowanie płatności („Zapłać teraz”).

Po naciśnięciu wspomnianego przycisku, zobaczymy kolejne okno służące do wyboru sposobu płatności. Dwie podstawowe opcje to płatność przez PayPal oraz płatność przy pomocy karty kredytowej lub debetowej. Warto zwrócić uwagę, że w opisie przykładowej aukcji była mowa tylko o płatności „kredytówką”. To jeden z nielicznych błędów dotyczących polskiej wersji językowej eBay.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Na pierwszej poniższej grafice jest widoczne miejsce do wpisania kodu rabatowego. W analizowanym przykładzie, niestety nie posiadamy takiego kodu obniżającego cenę towaru.

Kolejna grafika pokazuje nam okno, które zobaczymy po wyborze opcji dotyczącej płatności przy pomocy karty (bez pośrednictwa PayPala). W tym oknie trzeba podać m.in. numer karty kredytowej/debetowej oraz kod weryfikacyjny. Wszystkie potrzebne informacje zostaną zapamiętane po wyborze odpowiedniej opcji („Użyj tej karty przy przyszłych zamówieniach”).

Płatność poprzez PayPala zapewnia nam lepsze możliwości dochodzenia roszczeń od sprzedawcy i gwarancję zwrotu pieniędzy w określonych sytuacjach. Właśnie dlatego w analizowanym przykładzie wybraliśmy pierwszą pozycję na powyższej liście (z logo PayPal). W takiej sytuacji, system od razu wybiera jedyną kartę debetową, którą mamy połączoną z PayPalem i podaje kurs rozliczeniowy transakcji oraz jej łączną wartość w złotych (zobacz poniższa grafika). Ze względu na posiadanie karty w PLN, koszty przewalutowania powiększą cenę przykładowego produktu. Na szczęście przy takiej wartości zakupów (ok. 37 zł), nie ma mowy o dużych stratach.

W dalszej kolejności, klikamy na przycisk „Potwierdź i zapłać” (patrz poniżej).

Następnym wymaganym krokiem jest zalogowanie się do PayPala (patrz poniższa grafika). Na tym etapie możliwe będzie również utworzenie nowego konta PayPal.

Po zalogowaniu, PayPal zapyta, czy chcemy być pamiętani na tym komputerze lub innym urządzeniu połączonym do Internetu. Takiej opcji nie można wybierać, jeżeli aktualnie korzystamy z urządzenia innego niż prywatne. W takiej sytuacji, trzeba kliknąć na przycisk z napisem „Może później” (zamiast „Zapamiętaj mnie”).

ZWRÓĆ UWAGĘ: Opcję związaną z zapamiętywaniem użytkownika PayPal, można wyłączyć w dowolnym momencie.

Udane zalogowanie do PayPala, skutkuje automatyczną realizacją transakcji na ustalonych wcześniej warunkach. W odpowiedzi, serwis eBay poinformuje nas o złożeniu zamówienia i szacunkowym czasie jego realizacji (patrz poniższej). Jeżeli chcemy zobaczyć szczegóły zamówienia, to warto kliknąć na odpowiednią opcję „Wyświetl szczegóły zamówienia” (podświetloną na niebiesko).

Kolejne okno pokazuje nam podsumowanie zamówienia oraz łączną cenę. Co ciekawe, ta cena różni się od kwoty, którą rzeczywiście zapłaciliśmy. Wynika to z faktu, że podawana tutaj suma jest przeliczana na podstawie bieżących kursów stosowanych przez eBay.pl. Opisywana rozbieżność bywa myląca, ale na szczęście nie jest żadnym złym sygnałem dotyczącym płatności.

ZWRÓĆ UWAGĘ: W analizowanym przykładzie, kurs PayPala jest wyższy od stawki przeliczeniowej, której używa eBay. Ta różnica wynika m.in. z faktu, że PayPal ponosi koszty związane z programem ochrony klientów.

W poniższym oknie widoczna jest też opcja „Wyświetl transakcję PayPal”. Warto ją wybrać.

Po zalogowaniu się do PayPala, zobaczymy szczegóły płatności (m.in. jej kwotę i oznaczenie na wyciągu z karty debetowej). Warto zwrócić uwagę, że w tym miejscu widoczna jest już poprawna kwota zakupów (6,98 GBP = 36,68 zł).

O warunkach płatności i zakupu, powiadomi nas też e-mail, który serwis eBay wysłał na naszą skrzynkę. W tym komunikacie jak zwykle znajdziemy nasze dane osobowe (imię oraz nazwisko). Taka sama zasada dotyczy wiadomości o realizacji transakcji, którą osobno wysyła PayPal (patrz druga poniższa grafika).

Po opłaceniu zamówienia, pozostaje już tylko czekać na jego realizację. O postępach w tym zakresie będziemy informowani poprzez wiadomości e-mail. Po otrzymaniu i sprawdzeniu towaru, warto wystawić komentarz.

ZWRÓĆ UWAGĘ: W przeciwieństwie do obecnego Allegro, system komentarzy na eBay.pl jest dwustronny. To oznacza, że kupujący również zostanie oceniony.  

Mamy nadzieję, że nasz poradnik rozwiał większość wątpliwości związanych z kupowaniem na portalu eBay. Ewentualne pytania prosimy zadawać w komentarzach.

 

 

 

follow us in feedly